притисни ентер »

Трамп отповикан
Трамп отповикан

Трамп отповикан

Доналд Трамп стана првиот претседател во историјата на САД што бил двапати отповикан. Претставничкиот дом го отповика претседателот за „поттикнување бунт“ во минатонеделните немири во Капитол. Доналд Трамп стана првиот претседател во историјата на САД што бил двапати отповикан. Претставничкиот дом го отповика претседателот за „поттикнување бунт“ во

Почна гласањето за отповикување на Трамп, се очекува предлогот да помине (Во живо)

Почна гласањето за отповикување на Трамп, се очекува предлогот да помине (Во живо)

Трамп говореше пред поддржувачите пред тие насилно да упаднат во Капитол на САД, седиштето на парламентот, што резултира со пет смртни случаи. Демократите преминуваат на гласање за отповикување откако тие вчера формално гласаа, со 223 гласа „за“ и 205 гласа „против“, за да ја изгласаат резолуцијата со која го повикуваат потпретседателот Пенс да се

Импичментот на Трамп помина на првото процедурално гласање во Претставничкиот дом

Импичментот на Трамп помина на првото процедурално гласање во Претставничкиот дом

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска го прифати членот за отповикување на претседателот Доналд Трамп со првото процедурално гласање. Сега е ред на второто процедурално гласање за резолуцијата за отповикување, пренесува Би-Би-Си. Потоа, се планира дискусија и конечно гласањето за отповикување, кое според проценките треба да започне во

Демократите во Конгресот велат дека Трамп е опасен за САД, дел од републиканците стравуваат за животот

Демократите во Конгресот велат дека Трамп е опасен за САД, дел од републиканците стравуваат за животот

Конгресмени од Демократската партија во САД во Конгресот за време на дебатата за импичмент на американскиот претседател предупредија дека додека Доналд Трамп е на власт, САД се во опасност. Гласањето за обвинението во Претставничкиот дом се очекува околу 15.00 часот по локално време во Вашингтон. Се очекува да биде усвоено со поддршка на сите демократи

Почна гласањето во Претставничкиот дом за отповикување на Трамп

Почна гласањето во Претставничкиот дом за отповикување на Трамп

Дебатата за отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп заврши, а пратениците во Претставничкиот дом сега гласаат за резолуцијата за импичмент со што Трамп ќе стане првиот претседател во историјата на САД кому двапати во еден мандат му бил изгласан импичмент. Актуелната расправа е поради неговата улога во минатонеделниот упад во Конгресот

Дел од Републиканците бараат оставка од Лиз Чејни бидејќи поддржа отповикување на Трамп

Дел од Републиканците бараат оставка од Лиз Чејни бидејќи поддржа отповикување на Трамп

Влијателната републиканска пратеничка во Претставничкиот дом и шефица на пратеничката група на Републиканците во Долниот дом, Елизабет Чејни беше повика од страна на нејзините колеги - републикански пратеници, да поднесе оставка затоа што поддржува отповикување на претседателот Доналд Трамп.

Зошто Трамп го отповикуваат седум дена пред истекот на мандатот

Зошто Трамп го отповикуваат седум дена пред истекот на мандатот

Демократите во Претставничкиот дом се спремни за историското гласање за отповикување на претседателот Доналд Трамп од Белата куќа, седум дена пред истекувањето на неговиот мандат. Едно од главните прашања е – зошто отповикување ако мандатот на Трамп секако му истекува на 20 јануари, кога ќе биде инаугуриран новиот американски претседател Џо Бајден

Конгресот расправа за отповикување на Трамп

Конгресот расправа за отповикување на Трамп

Претставничкиот дом на САД денеска ја продолжи расправата за отповикување на претседателот Доналд Трамп, по вторпат за време на неговиот мандат. Во текот на денов треба да се гласа за усвојување на член поврзан со отповикувањето, кој го обвинува Трамп за поттикнување бунт за време на говорот што му претходеше на упадот на демонстрантите во Конгресот

Заврши првото процедурално гласање во американскиот Претставнички дом

Заврши првото процедурално гласање во американскиот Претставнички дом

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска го прифати членот за отповикување на претседателот Доналд Трамп со првото процедурално гласање. Сега е ред на второто процедурално гласање за резолуцијата за отповикување, пренесува Би-Би-Си. После тоа, се планира дискусија и конечно гласање за отповикување, што треба да започне во 15 часот по локално

Дел од Републиканците бараат оставка од Лиз Чејни бидејќи поддржа отповикување на Трамп

Дел од Републиканците бараат оставка од Лиз Чејни бидејќи поддржа отповикување на Трамп

Влијателната републиканска пратеничка во Претставничкиот дом и шефица на пратеничката група на Републиканците во Долниот дом, Елизабет Чејни беше повика од страна на нејзините колеги – републикански пратеници, да поднесе оставка затоа што поддржува отповикување на претседателот Доналд Трамп. Чејни, ќерка на поранешниот американски потпретседател Дик