притисни ентер »

Роверот на Марс направил фасцинантна фотографија која ги збуни луѓето – NASA веднаш даде објаснување

Роверот на Марс направил фасцинантна фотографија која ги збуни луѓето – NASA веднаш даде објаснување

Роверот на NASA - „Perservance“ влезе во аналите на историјата на човештвото поради тоа што слета на планетата Марс и испрати неверојатни фотографии од површината на оваа планета. NASA исто така неодамна објави нови фотографии кои што на прв поглед ги изненадија корисниците на социјалните мрежи. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ: NASA ќе ја истражува последната снимка

НАСА објави фотографија од феномен што наликува на виножито на Марс

НАСА објави фотографија од феномен што наликува на виножито на Марс

Не би требало да има виножита на Марс бидејќи атмосферата на таа планета е многу посува од Земјината. Затоа, новата фотографија направена од роверот „Персевиренс“ на НАСА е фасцинантна. На фотографијата се гледа нешто што личи на виножито, но не е тоа. Тогаш што е? Метеоролозите претпоставуваат дека станува збор за „лак од прашина“, односно одраз предизвикан

Фотографија од феномен на Марс што научниците тврдат дека е невозможен

Фотографија од феномен на Марс што научниците тврдат дека е невозможен

Роверот Perseverance вчера испрати интересни слики на Земјата од Марс . Научниците досега веруваа дека на Марс е невозможна природна појава поради сувите и непостојани атмосфери, затоа што таа оптичка ретка појава бара заситеност со ситни капки вода што ја рефлектираат сончевата светлина. Меѓутоа, шефот на НАСА за истражување на Сончевиот систем, Дејв

Роверот направи неверојатна фотографија на Марс: Многумина мислеа дека е виножито

Роверот направи неверојатна фотографија на Марс: Многумина мислеа дека е виножито

Роверот „Персерванс“ на НАСА влезе во аналите на човечката историја откако слета на Марс и испрати неверојатни фотографии од површината на оваа планета. НАСА неодамна објави и нови фотографии кои ги шокираа корисниците на социјалните мрежи на прв поглед. Имено, на една од фотографиите од Марс може да се види нешто што неодоливо потсетува на виножито