притисни ентер »

Заев: Секое прашање за македонскиот идентитет е „црвена линија“
Заев: Секое прашање за македонскиот идентитет е „црвена линија“

Заев: Секое прашање за македонскиот идентитет е „црвена линија“

Блокадата од страна на Бугарија предизвикува „многу горчина“, изјави македонскиот премиер Зоран Заев во интервју за „Франс прес“, додавајќи дека секакво доведување во прашање на македонскиот идентитет е „црвена линија. – Тоа е прашање на самоопределување, што е во срцето на европскиот проект. Тука е апсурдноста на целиот проблем. Покажавме колку веруваме

ВМРО-ДПМНЕ: Заев нема право да зборува за црвени линии, откако го смени името и се откажа од идентитетот

ВМРО-ДПМНЕ: Заев нема право да зборува за црвени линии, откако го смени името и се откажа од идентитетот

На ветото од Бугарија е напишано името на Зоран Заев. Човекот нема ниту еден успех постигнато во надворешната политика, ова денеска преку реакција го истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -Впрочем на референдумот за името ја убедуваше целата јавност дека смената на името ќе значи влез во Европската Унија. Откако го смени името, постигнувајќи договор кој претходно

Заев за „Франсе прес“: Секое прашање на македонскиот идентитет е „црвена линија“

Заев за „Франсе прес“: Секое прашање на македонскиот идентитет е „црвена линија“

Свежата блокада на Бугарија за соништата на Северна Македонија за влез во Европската унија е спротивна на вредностите на блокот и предизвика „многу горчина кај нас“, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за „Франс прес“ . Тој изрази жалење за „непријатното изненадување“ што го доживеа кога Бугарија употреби вето за стопирање на напредокот на преговорите

ВМРО-ДПМНЕ: Заев откако смени име и се откажа од идентитетот нема право да збори за црвени линии

ВМРО-ДПМНЕ: Заев откако смени име и се откажа од идентитетот нема право да збори за црвени линии

На ветото од Бугарија е напишано името на Зоран Заев. Човекот нема ниту еден успех постигнато во надворешната политика, се огласи ВМРО-ДПМНЕ по интервјуто на македонскиот премиер Зоран Заев за „Франс прес“. „ Впрочем на референдумот за името ја убедуваше целата јавност дека смената на името ќе значи влез во Европската Унија. Откако го смени името,

Заев за „Франсе прес“: Секое прашање на македонскиот идентитет е „црвена линија“

Заев за „Франсе прес“: Секое прашање на македонскиот идентитет е „црвена линија“

Свежата блокада на Бугарија за соништата на Северна Македонија за влез во Европската унија е спротивна на вредностите на блокот и предизвика „многу горчина кај нас“, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за „Франс прес“ . Тој изрази жалење за „непријатното изненадување“ што го доживеа кога Бугарија употреби вето за стопирање на напредокот на преговорите

Заев за Франс прес: Секое прашање за македонскиот идентитет е „црвена линија“

Заев за Франс прес: Секое прашање за македонскиот идентитет е „црвена линија“

’Многу горчина’: Премиерот на Северна Македонија жали за блокадата на Бугарија во ЕУ“, е насловот на тексто Создаден е голем гнев меѓу братски луѓе што живеат од двете страни на границата, оценува Заев, но сепак изразува уверување дека е можен чекор напред. Напоменувајќи дека постои апсурдност во целиот проблем, премиерот потенцира и дека секое прашање

Заев: Блокадата од Бугарија е горчлива

Заев: Блокадата од Бугарија е горчлива

Фото: Маја Јаневска-Илиева Блокадата од страна на Бугарија предизвикува „многу горчина“, изјави македонскиот премиер Зоран Заев во интервју за „Франс прес“, додавајќи дека секакво доведување во прашање на македонскиот идентитет е „црвена линија. – Тоа е прашање на самоопределување, што е во срцето на европскиот проект. Тука е апсурдноста на целиот

ВМРО-ДПМНЕ: Заев нема право да зборува за црвени линии, тој даде се’, а народот не доби ништо

ВМРО-ДПМНЕ: Заев нема право да зборува за црвени линии, тој даде се’, а народот не доби ништо

Од најголемата опозициска партија во Македонија, ВМРО-ДПМНЕ, го обвинија премиерот Зоран Заев за неговиот неуспех на европскиот пат на Македонија, иако тој ги прекрши сите црвени линии за значајните прашања, а македонскиот народ не доби ништо. Од ВМРО-ДПМНЕ објавија соопштение до јавноста, како реакција на изнесените ставови на Зоран Заев за новинската