притисни ентер »

Третата етапа Daklar Rally 2019 – Сајнц со скршено тркало, лидер Ал-Ахија
Третата етапа Daklar Rally 2019 – Сајнц со скршено тркало, лидер Ал-Ахија

Третата етапа Daklar Rally 2019 – Сајнц со скршено тркало, лидер Ал-Ахија

Третата етапа на 41-то издание на Dakar Relly, долга 798 km, со 331 km брзински испит, беше катастрофална за еден од најискусните рели возачи на светот на сите времиња , 56 годишниот Шпанец Карлос Сајнц Карлос Сајнц , познатиот El Matador , двоен шампион во WRC, годинава е зад воланот на специјално подготвениот Mini и на третата етапа стартуваше под

Ал-Атија победи на четвртата етапа и го зголеми водството пред Петерхансел

Ал-Атија победи на четвртата етапа и го зголеми водството пред Петерхансел

Катарскиот натпреварувач Насер Ал-Атија победи на четвртата етапа од овогодишното издание на релито Дакар, етапа која се возеше од Арегуипа до Такна и беше долга 664 километри. Тој со својата Тојота го доби директниот дуел со фаворитот за конечната победа Стефан Петерхансел, кој заостана нешто помалку од две минути. Со триумфот, Ал-Атија ја зголеми

Дакар Рели: Етапа 4 (Резултати)

Дакар Рели: Етапа 4 (Резултати)

Денес на програмата беше четвртата етапа од Арекипа до Такна во должина од 406 километри Четвртата етапа долга 406 километри беше вистински предизвик за возачите. Кај моторциклите најбрз беше Рики Брабек кој водеше во текот на целата етапа. Ова за него е втора етапна победа, а на целта пристигна со предност од 6м19с пред Матиас Вокнер. Со оваа етапна

Дакар Рели: Етапа 3; Проблемите започнуваат… – (Резултати)

Дакар Рели: Етапа 3; Проблемите започнуваат… – (Резултати)

После третата етапа на најтешкото рели на планетата (Сен Хуан де Маркона – Арекипа), многу работи се променија… (Во тек е четвртата етапа) Имено, се работи за дури 22 откажувања после третата етапа. Кај моторциклите среќа оваа година немаше фаворитот за победа Жоан Бареда, а покрај него со Дакар 2019 се збогуваа Франко Каими, Хуан Педреро, Родни Фаготер,

Деветкратниот победник на WRC покажа дека е претендент на круната во Dakar

Деветкратниот победник на WRC покажа дека е претендент на круната во Dakar

Себастијан Леб ( Sebastian Loeb), го покажа вистинското лице на вториот ден на  Dakar и победи со што ка наметна кандидатурата за победник на Dakar Rally 2019 Вториот ден на Dakar 2019 ги донесе првите вистински предизвици. На 342 km долгиот втор брзински испит од Писко ( Piscо) до Сан Хуан де Маркон (San Juan de Marcon ), возејќи по песочни дини,

Рели Дакар 2019: Петерхансел победи на третата етапа, Саинц заглави и не ја заврши трката

Рели Дакар 2019: Петерхансел победи на третата етапа, Саинц заглави и не ја заврши трката

Французинот Стефан Петерхансел стигна до првата победа на овогодишното издание на релито Дакар. По „аматерската грешка“ во вторникот, која му донесе заостанување од 20 минути, 13-кратниот шампион се врати со стил и најбрзо ја помина делницата долга 331км. од Сан Хуан де Маркона - Арегуипа. Со победата, Петерхансел скокна за цели десет позиции во генералниот

Рекордерот Петерхансел со победа, катастрофа за шампионот Саинс

Рекордерот Петерхансел со победа, катастрофа за шампионот Саинс

Стефан Петерхансел ја освои својата прва етапна победа на Дакар релито 2019 во средата, додека надежите за одбрана на титулата на неговиот колега од Мини, Карлос Саинс речиси сигурно завршија. Откако загуби 20 минути во вторникот поради „почетничка грешка“, 13-кратниот шампион од Дакар, Петерхансел ја контролираше третата етапа од 331 километри од

Првата етапа на Dakar rally за Toyota

Првата етапа на Dakar rally за Toyota

Почетокот на Dakar 2019 беше со првиот брзински испит долг 84 km, возен преку песочни дини Веќе на првиот брзински тест се исполнија предвидувањата за фаворитите,иако предвидувањето на ваквите натпревари е многу неблагородна работ . Победник на првиот кус „брзински испит“ во близина на Писко (Pisco) по долгата етапа од Лима, главниот град на Перу,

Леб со победа на втората етапа, Де Вилиер е лидер на Дакар релито

Леб со победа на втората етапа, Де Вилиер е лидер на Дакар релито

Деветкратниот ВРЦ шампион, Себастиен Леб е победник на втората етапа на Дакар релито во перуанската пустина, додека Јужноафриканецот Жиниел де Вилиер е лидер во генерален пласман за Тојота. Де Вилиер, шампионот од Дакар 2009 година, има предност од 28 секунди пред колегата Бернхард Тен Бринке, додека Шпанецот Нани Рома е трет за Мини со 42 секунди

Дакар Рели: Етапа 2, Писко-Сен Хуан де Маркона (Резултати)

Дакар Рели: Етапа 2, Писко-Сен Хуан де Маркона (Резултати)

Денес се возеше втората етапа од Писко до Сен Хуан де Маркона. Во класата Моторцикли минатогодишниот шампион Матиас Вокнер беше најбрз на втората етапа денес која се возеше од Писко до Сен Хуан де Маркона. Тој го победи Рики Брабек во блиска борба на втората етапа, но сепак во генерален пласман на чело остана возачот на Хонда Жоан Бареда Борт кој заврши