притисни ентер »

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Неверојатен ролат со фил од три состојки
РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Неверојатен ролат со фил од три состојки

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Неверојатен ролат со фил од три состојки

Потребно: 1 јајце 1 лажица шеќер Малку сол 1 кесичка ванилин шеќер 1 лажица брашно 125мл млеко 80гр брашно 1 лажица какао 250гр несолена урда или крем сирење 100мл слатка павлака 50гр шеќер во прав Сезонско овошје Подготовка: Шеќерот, солта, ванилиниот шеќер и јајцата изматете ги. Додадете го маслото и млекото и продолжете да матите. Во таа смеса додадете

Макарунс колачи по оригинален рецепт

Макарунс колачи по оригинален рецепт

Потребни состојки: 15гр. какао 100гр. мелени бадеми 50 гр. мелени лешници 150гр. шеќер во прав 50 гр. цврсто изматени белки 150гр. шеќер 40гр. вода 60гр. цврсто изматени белки Начин на подготовка: Ситно смелете ги излупените бадеми и лешници, па убаво просејте ги, заедно со шеќерот во прав и какаото. Отстранете ги крупните трошки со просејување, да

Макарунс колачи по оригинален рецепт

Макарунс колачи по оригинален рецепт

Потребни состојки: 15гр. какао 100гр. мелени бадеми 50 гр. мелени лешници 150гр. шеќер во прав 50 гр. цврсто изматени белки 150гр. шеќер 40гр. вода 60гр. цврсто изматени белки Начин на подготовка: Ситно смелете ги излупените бадеми и лешници, па убаво просејте ги, заедно со шеќерот во прав и какаото. Отстранете ги крупните трошки со просејување, да

Еве како да си направите  „макаронс“ колачиња

Еве како да си направите „макаронс“ колачиња

Состојки: смеса: 15гр. какао 100гр. мелени бадеми 50 гр. мелени лешници 150гр. шеќер во прав 50 гр. цврсто изматени белки Фил : 150гр. шеќер 40гр. вода 60гр. цврсто изматени белки З а филување: 150 гр. крем од чоколадо и лешници Подготовка: Ситно смелете ги излупените бадеми и лешници, па убаво просејте ги, заедно со шеќерот во прав и какаото. Отстранете