Кина веќе освои два златни медали

Претпладнево во Париз се дделени првите медали на 33. Летни олимписки игри. Две злата заминаа кај спортистите од Кина. Хуанг Јутинг и Шенг Лихао го освоија првиот златен медал на Олимписките игри во Париз во дисциплината мешана екипа на 10 метри воздушна пушка во стрелачкиот центар Шаторуо. Во финалето тие беа подобри ос Кеум Џи-хјеон и Парк Ха-џун

Доделен е првиот медал на Олимписките игри во Париз

Беше доделен првиот медал на Олимписките игри во Париз , а честа да го прослави ја имаше репрезентацијата на Казахстан во стрелаштво. Тие го освоија третото место, односно бронзениот медал во екипна конкуренција со воздушна пушка на растојание од десет метри. Тоа е првиот олимписки медал во стрелаштво за Казахстан од 1996 година. Така тој ќе влезе

Кина ги освои првите златни медали на Игрите во Париз

Стрелачката репрезентација на Кина го освои златниот медал во 10 метри воздушна пушка во мешана конкуренција на Олимписките игри во Париз. Кина во финалето ја победи Јужна Кореја со 16:12. Бронзениот медал го освои селекцијата на Казахстан која ја совлада Германија со 17:5. Кинезите освоија и злато во скокови во вода . Кинеските натпреварувачи Џанг

Кина ја продолжува доминацијата во скокови во вода, златен медал и во стрелаштво

Кинеските натпреварувачи Џанг Јани и Жен Џивен го освоија златниот медал во синхронизирани скокови во вода на Олимписките игри во Париз. Тие од отскочната даска од три метри победија со резултат од 337,68 поени. Кинеските беа фаворити, бидејќи ги освоија последните три Светски првенства во оваа дисциплина. Сребрениот медал го освоија Американките Сара

Доделен е првиот медал на Олимписките игри во Париз , а честа да го прослави ја имаше репрезентацијата на Казахстан во стрелаштво. Тие го освоија третото место, односно бронзениот медал во екипна конкуренција со воздушна пушка на растојание од 10 метри. Тоа е првиот олимписки медал во стрелаштво за Казахстан од 1996 година. Така тој ќе влезе во историјата

Кина е првиот освојувач на златен медал на ОИ во Париз

Први медалисти беа Казахстанците Александра Ле и Ислам Шатпаев, кои претходно, за бронзата ги победија германските претставници Ана Јансен и Максимилијан Улбрих со резултат 17-5 Хуанг Јутинг и Шенг Лихао Кина е првата држава која освои златен медал на Олимписките игри во Париз. Стрелањето со воздушна пушка се играше на отприлика три часа оддалеченост