притисни ентер »

Вавринка: Чувствувам дека Новак се плаши од мене
Вавринка: Чувствувам дека Новак се плаши од мене

Вавринка: Чувствувам дека Новак се плаши од мене

Швајцарецот Станислас Вавринка вели дека дуелот со Ѓоковиќ во 2013 година на Австралија опен му е пресвртница во кариерата. Швајцарецот се до дуелот кој му ја смени кариерата, беше дел од 20. најдобри тенисери со повремени блесоци, но никогаш не се бореше за трофеите на најголемите турнири. Така беше се до 2013 година кога во осминафиналето на Австралија

Следната недела ќе се одлучува дали ќе одржи „Вимблдон“

Следната недела ќе се одлучува дали ќе одржи „Вимблдон“

Следната недела ќе се донесе одлука дали да се одржи или не престижниот тениски турнир „Вимблдон 2020“. Шансите турнирот да се одржи се минимални поради пандемијата со Ковид 19. Во соопштение за медиумите, првите луѓе на турнирот изјавија дека одложувањето е опција бидејќи претходно било одредено турнирот да се одржи од 29 јуни до 12 јули. Претходно

„Кога Ѓоковиќ ме „испраши“ како мало дете, знаев дека ова не е повеќе тенисот што го знам...“

„Кога Ѓоковиќ ме „испраши“ како мало дете, знаев дека ова не е повеќе тенисот што го знам...“

Поранешниот светски рекет број еден Енди Родик откри кој беше моментот кој го натера сериозно да размислува за пензија. Се работи за меч против Новак Ѓоковиќ на кој доби тениска лекција и беше надигран како никогаш до тој ден. „Мислам дека никој не може да предвиди дека некој со пет Гренд Слем трофеи ќе стигне до 20, но ќе раскажам една приказна. Се

Годинава најверојатно без „Светското тениско првнство“ – Вимблдон

Годинава најверојатно без „Светското тениско првнство“ – Вимблдон

Англичаните се во големо искушение. Организаторот на неофицијалното Светско тениско првенство „Вимблдон“ најавија дека следната седмица, ќе донесет одлуката за одложување или за комплетно откажување за тенискиот грен-слем. Откако Французите го презакажаа „Роланд гарос“ за крајот на септември, една седмица по „УС Опен“ сега организаторите на „Вимблдон“

Вимблдон веројатно ќе биде одложен

Вимблдон веројатно ќе биде одложен

Одлуката за одложување или за комплетно откажување за тенискиот грен-слем Вимблдон поради пандемијата на коронавирусот ќе биде донесена следната седмица, најавува организаторот. Опцијата за турнирот да се одржи без публика била отфрлена. Третиот годинашен грен-слем е закажан за периодот од 29.јуни до 12.јули. За драстични мерки околу Вимблдон не се

Идната недела ќе се знае дали и кога ќе се одржи Вимблдон

Идната недела ќе се знае дали и кога ќе се одржи Вимблдон

Одлуката за тоа дали и кога ќе се одржи тенискиот Грен слем во Лондон, ќе биде донесена следната недела на состанокот на главниот совет на турнирот. Британските медиуми шпекулираат дека Вимблдон ќе се игра без публика. Неофицијалното светско тениско првенство на трева оваа година е предвидено да се одржи од 29 јуни до 12 јули. Претходно, здруженијата

Одлуката за одржување на Вимблдон ќе биде донесена следната недела

Одлуката за одржување на Вимблдон ќе биде донесена следната недела

Одлуката за тоа дали и кога ќе се одржи тенискиот Грен слем во Лондон, ќе биде донесена следната недела на состанокот на главниот совет на турнирот. Британските медиуми шпекулираат дека Вимблдон ќе се игра без публика. Неофицијалното светско тениско првенство на трева оваа година е предвидено да се одржи од 29 јуни до 12 јули. Претходно, здруженијата

Одлуката за одржување на Вимблдон ќе биде донесена следната недела

Одлуката за одржување на Вимблдон ќе биде донесена следната недела

Одлуката за тоа дали и кога ќе се одржи тенискиот Грен слем во Лондон, ќе биде донесена следната недела на состанокот на главниот совет на турнирот. Британските медиуми шпекулираат дека Вимблдон ќе се игра без публика. Неофицијалното светско тениско првенство на трева оваа година е предвидено да се одржи од 29 јуни до 12 јули. Претходно, здруженијата

Вимблдон ќе биде одложен, неизвесно е дали ќе се игра во 2020

Вимблдон ќе биде одложен, неизвесно е дали ќе се игра во 2020

Неофицијалното светско првенство во тенис речиси сигурно ќе се пролонгира, а организаторите стравуваат од варијантата воопшто и да не се игра годинава Третиот гренд-слем турнир во сезоната, Вимблдон речиси сигурно ќе биде пролонгиран поради Коронавирусот, а постои опасност и воопшто да не се одигра. Одлуката ќе биде донесена идната недела, а проблем

Одлуката за одржување на Вимблдон ќе биде донесена следната недела

Одлуката за одржување на Вимблдон ќе биде донесена следната недела

Одлуката за тоа дали и кога ќе се одржи тенискиот Грен слем во Лондон, ќе биде донесена следната недела на состанокот на главниот совет на турнирот. Британските медиуми шпекулираат дека Вимблдон ќе се игра без публика. Неофицијалното светско тениско првенство на трева оваа година е предвидено да се одржи од 29 јуни до 12 јули. Претходно, здруженијата