притисни ентер »

Нова конкуренција на Tesla: Во Кина започна производството на Polestar 2
Нова конкуренција на Tesla: Во Кина започна производството на Polestar 2

Нова конкуренција на Tesla: Во Кина започна производството на Polestar 2

И покрај пандемијата од коронавирусот, во фабриката во Лукуау во кинеската провинција Женјанг и официјално започна сериското производство од електричниот Polestar 2. Станува збор за модел кој премиерно беше претставен на почетокот на минатата година. Се базира на CMA платформата која се користи и кај дел од актуелните модели на Volvo, поточно моделот

Polestar 2 започна со производство во Кина

Polestar 2 започна со производство во Кина

Во кинеската провинција Жежанг официјално започна сериското производство на целосно електричниот Polestar 2 и покрај пандемијата на коронавирусот Во Кина, каде што овој смртоносен вирус првично се појави, работите полека стивнуваат и компаниите полека се враќаат во својата секојдневна рутина. Некои како Polestar одат и чекор понатаму, па така филијалата

Започнува производството на електричниот Polestar 2 во Кина

Започнува производството на електричниот Polestar 2 во Кина

Подмарката на Volvo започна со производство на својот втор модел. Polestar 2 се произведува во Кина и продажбата се очекуива да започне во текот на летото. Европа се бори против епидемијата околу корона, фабриките се затворени, производството на автомобили мирува. Наспроти тоа, во Кина кадешто епидемијата започна да се шири во јануари, автомобилската

Започна производството на Polestar 2, првите примероци наменети за Европа

Започна производството на Polestar 2, првите примероци наменети за Европа

Polestar 2 располага со 408 коњски сили и вртежен момент од 600 Nm, a најавената автономија со едно полнење на батеријата е 470 километри Компанијата Polestar официјално го започна производството на електричниот автомобил Polestar 2, кој од фабриката на Geely во Кина, ќе биде извезуван и во Европа. Новиот бренд формиран од Volvo Cars има големи амбиции

И Volvo ги затвори фабриките во Европа и САД

И Volvo ги затвори фабриките во Европа и САД

По Порше и Фолксваген, Волво исто така ги затвори фабриките поради коронавирусот. Шведскиот производител на автомобили Волво објави денеска дека привремено го прекинува производството во своите европски и американски погони за да го ублажи влијанието на пандемијата на коронавирус. Затворањето на фабриките ќе влијае на околу 25.000 вработени во Шведска,