притисни ентер »

Сабаленка лесно ја преслуша Остапенко и се избори за полуфинале во Рим
Сабаленка лесно ја преслуша Остапенко и се избори за полуфинале во Рим

Сабаленка лесно ја преслуша Остапенко и се избори за полуфинале во Рим

Белоруската тенисерка, Арина Сабаленка, се избори за пласман во полуфиналето на АТП Мастерсот во Рим, откако славеше над Летонката Јелена Остапенко со 2-0, по сетови 6-2 и 6-4. Мечот траеше вкупно 72 минути, а втората светска тенисерка стигна до третиот триумф во исто толку натпревари против ривалката. Сабаленка во полуфиналето ќе се сретне со подобрата

Коко Гоф договори дуел со најдобрата светска тенисерка

Коко Гоф договори дуел со најдобрата светска тенисерка

Американската тенисерка Коко Гоф си ја заврши задачата и со победа се пласира во полуфиналето на мастерс-турнирот кој се игра во Рим, Италија. Гоф во натпреварот беше подобра од Кинвен Женг, која ја совлада со 2-0 во сетови (7-6, 6-1). Кинеската беше конкурентна само во првиот сет кој го доведе до тај-брејк, но не успеа да го добие и да тргне кон изненадување

Ига Швјонтек лесно ја мина Кис и прва обезбеди полуфинале во Рим

Ига Швјонтек лесно ја мина Кис и прва обезбеди полуфинале во Рим

Полската тенисерка Ига Швјонтек е прва полуфиналистка на АТП Мастерсот во Рим, откако во четвртфиналето ја совлада Американката Медисон Кис со убедливи 2-0, по сетови 6-1 и 6-3. Мечот траеше само 76 минути, а ова беше петти дуел меѓу двете тенисерки, од кои Швјонтек има забележано четири победи. Полјачката во полуфиналето ќе се сретне со подобрата

Ига Свјонтек првата полуфиналистка на турнирот во Рим

Ига Свјонтек првата полуфиналистка на турнирот во Рим

Полската тенисерка Ига Швионтек се пласираше во полуфиналето на ВТА турнирот во Рим, откако денеска во четвртфиналето ја совлада Американката Медисон Кис со 6:1, 6:3. Натпреварот траеше 76 минути. Ова беше петти дуел на полската и американската тенисерка, а четврти триумф за Швионтек. Полската тенисерка во полуфиналето на турнирот во Рим ќе игра со