притисни ентер »

Вучиќ искрено за борбата за вакцини: Светот е еден Титаник, богатите се спасуваат…
Вучиќ искрено за борбата за вакцини: Светот е еден Титаник, богатите се спасуваат…

Вучиќ искрено за борбата за вакцини: Светот е еден Титаник, богатите се спасуваат…

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, вечерва за Дневникот на РТС зборуваше за новиот пакет мерки за поддршка на српската економија и планот за вакцинација за граѓаните на Србија. – 319.504 се вакцинирани. Тоа е точната бројка што ја знам пред да дојдам во студиото. Малта и Данска се помали, така што можат побрзо да го вакцинираат населението

Во Србија вакцинирани 320 илјади граѓани против Ковид-19

Во Србија вакцинирани 320 илјади граѓани против Ковид-19

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека е „многу горд“ што досега во Србија се вакцинирани 319.504 граѓани против Ковид-19. „Малта и Исланд се мали, суштински само Велика Британија е пред нас во Европа. Тоа е исклучителен резултат. Им честитам на граѓаните, тоа го направивме на најорганизиран начин. Многу сум горд сум што го гледам тоа“,

Вучиќ: Светот е еден Титаник, богатите се спасуваат, СЕ ВОДИ ВОЈНА ЗА ВАКЦИНИТЕ

Вучиќ: Светот е еден Титаник, богатите се спасуваат, СЕ ВОДИ ВОЈНА ЗА ВАКЦИНИТЕ

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, вечерва за Дневникот на РТС зборуваше за новиот пакет мерки за поддршка на српската економија и планот за вакцинација за граѓаните на Србија. - 319.504 се вакцинирани. Тоа е точната бројка што ја знам пред да дојдам во студиото. Малта и Данска се помали, така што можат побрзо да го вакцинираат населението

Вучиќ: Би ја примил кинеската вакцина, но не сакам привилегии

Вучиќ: Би ја примил кинеската вакцина, но не сакам привилегии

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ вечерва изјави дека би сакал да се вакцинира против коронавирус со кинеската вакцина. „Размислувам за тоа, но ако се вакцинирани од 10 до 12 проценти од возрасната популација, нема смисла јас да ја примам, а не некој друг“, рече Вучиќ како гостин на емисија на РТС. „Не сакам да бидам привилегиран“, рече Вучиќ,

Србија во првите 10 во светот по процент на вакцинирани, која е „тајната на успехот“?

Србија во првите 10 во светот по процент на вакцинирани, која е „тајната на успехот“?

Со 26.000 вакцинирани на 1 милион жители, нашиот северен сосед е четврти во Европа по бројот на имунизирани лица, веднаш зад Данска, Малта и Велика Британија. Само вчера вакцина примиле над 42.000 граѓани. Српскиот претседател Вучиќ и самиот е изненаден од темпото со кое се одвива вакцинацијата но и на големиот одзив на граѓаните. Вели, ако вака продолжат,

Вучиќ: Британскиот сој на коронавирусот дојде во Србија

Вучиќ: Британскиот сој на коронавирусот дојде во Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денес изјави дека британскиот сој на коронавирусот „стигна во Србија“, за што го известил министерот за здравство, Златибор Лончар. Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денес изјави дека британскиот сој на коронавирусот „стигна во Србија“, за што го известил министерот за здравство, Златибор Лончар.

Вучиќ: Потешко е да се добие вакцина отколку нуклеарно оружје

Вучиќ: Потешко е да се добие вакцина отколку нуклеарно оружје

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ се обидува од пријатели во светот да  добие повеќе вакцини бидејќи Србија нарачала осум милиони вакцини, а досега добила само 1.150.000. „Денес е потешко да се добие вакцина отколку нуклеарно оружје“, изјави српскиот претседател. Тој додаде дека Србија водела паметна и одговорна политика по прашањето за пандемијата

Вучиќ: Британскиот вид на коронавирус стигна во Србија

Вучиќ: Британскиот вид на коронавирус стигна во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово во телевизија Прва изјави дека британскиот вид коронавирус пристигнал во Србија и дека го донела девојка од Лондон. „ Јас сум страшно исплашен. Патник од Лондон во Србија го донесе коронавирусот на територијата на Србија”, истакна Вучиќ и додаде дека девојката не била позитивна на тестот за ПЦР. Нагласи

Вучиќ: Британскиот вид на коронавирус стигна во Србија

Вучиќ: Британскиот вид на коронавирус стигна во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово во телевизија Прва изјави дека британскиот вид коронавирус пристигнал во Србија и дека го донела девојка од Лондон. „ Јас сум страшно исплашен. Патник од Лондон во Србија го донесе коронавирусот на територијата на Србија”, истакна Вучиќ и додаде дека девојката не била позитивна на тестот за ПЦР. Нагласи

Британската нишка на коронавирус стигна во Србија

Британската нишка на коронавирус стигна во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово во телевизија Прва изјави дека британскиот вид коронавирус пристигнал во Србија и дека го донела девојка од Лондон. – Јас сум страшно исплашен. Патник од Лондон во Србија го донесе коронавирусот на територијата на Србија – истакна Вучиќ и додаде дека девојката не била позитивна на тестот за ПЦР. Нагласи