притисни ентер »

5 причини зошто треба да јадете црвена рибизла
5 причини зошто треба да јадете црвена рибизла

5 причини зошто треба да јадете црвена рибизла

Поради високата содржина на витамин Ц, исклучително e корисна во борбата против настинки и слободни радикали. Меѓутоа, тоа не е крај на нивните здравствени својства. Проверете што уште можат да направат! Интензивна, кисела нота е најава не само на многу успешни кулинарски експерименти. Интензивниот вкус е најдобриот доказ дека, како лимоните, аронијата,

Кјелини: Пред Јуве има две екипи кои се сега под притисок за Скудето

Кјелини: Пред Јуве има две екипи кои се сега под притисок за Скудето

Дефанзивецот на Јувентус, Џорџо Кјелини, смета дека сезонава под најсериозен притисок за освојување на Скудето нема да биде неговиот Јуве, туку дека тоа ќе бидат Интер и Наполи. Јувентус останува и на почетокот од новата сезона јасен фаворит за освојување на Скудето, а веднаш зад нив ќе ја демнат Старата дама, Интер и Наполи. Во интервју за Газета,

УЕФА ги објави кандидатите за Играч на годината

УЕФА ги објави кандидатите за Играч на годината

УЕФА ги објави имињата на тројцата кандидати за Играч на годината за сезоната 2018/2019. Церемонијата на доделување на наградите ќе се одржи на 29 август во Монако. Жири од 80 тренери на екипи кои учествуваа во групната фаза од Лигата на шампиони и Лига Европа минатата година, како и 55 новинари, ги избраа тројцата играчи кои ќе се натпреваруваат за

Дали витаминот А го намалува ризикот од карцином на кожата?

Дали витаминот А го намалува ризикот од карцином на кожата?

Витаминот А е нутритиент од круцијално значење за здрави очи, како и за убава и млада кожа. Истражувањата, исто така откриле дека овој витамин помага во спречување на нарушувања во меморијата. Меѓутоа, неодамна се покажа дека постои и поврзаност помеѓу консумирање на храна богата со витамин А и намален ризик од карцином на кожата. Витаминот А се наоѓа

5 причини зошто треба да јадете црвена рибизла

5 причини зошто треба да јадете црвена рибизла

Поради високата содржина на витамин Ц, исклучително e корисна во борбата против настинки и слободни радикали. Меѓутоа, тоа не е крај на нивните здравствени својства. Проверете што уште можат да направат! Интензивна, кисела нота е најава не само на многу успешни кулинарски експерименти. Интензивниот вкус е најдобриот доказ дека, како лимоните, аронијата,

ЗНМ го осуди етикетирањето на новинари на 1ТВ од страна на Мицкоски

ЗНМ го осуди етикетирањето на новинари на 1ТВ од страна на Мицкоски

Здружението на новинарите на Македонија ja осудува објавата на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во која тој на непримерен начин ги опишува новинарите и уредниците на 1ТВ и нивното работење. Тој на својот профил на Фејсбук обвинува дека новинарите биле пристрасни и дека биле плаќани на сомнителен начин. Го потсетуваме Мицкоски дека работата

5 причини зошто треба да јадете црвена рибизла

5 причини зошто треба да јадете црвена рибизла

Поради високата содржина на витамин Ц, исклучително e корисна во борбата против настинки и слободни радикали. Меѓутоа, тоа не е крај на нивните здравствени својства. Проверете што уште можат да направат! Интензивна, кисела нота е најава не само на многу успешни кулинарски експерименти. Интензивниот вкус е најдобриот доказ дека, како лимоните, аронијата,

Пула: Казна од 70 евра за сушење алишта во јавност

Пула: Казна од 70 евра за сушење алишта во јавност

Во  Пула денеска е донесена нова одлука, според која се забранува сушењето на алишта во јавност, а казните за овој прекршок се движат од 34 до 70 евра. Ова значи дека , покрај градовите Риека, Шолта, Млет, Каштелите, Пула е уште еден  хрватски град каде што мештаните веќе нема да можат да ги сушат алиштата на јажето од прозорец до прозорец, односно

Ние немаме никакви проблеми со слободата на говор, рече Костадинов по изјавата на Заев за „суетениот новинар“

Ние немаме никакви проблеми со слободата на говор, рече Костадинов по изјавата на Заев за „суетениот новинар“

Ние немаме никакви проблеми во однос на слободата на изразување – изјави денеска портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов по бројните реакции во јавноста во врска со вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев за случајот Рекет. Некој новинар вели дека имал докази и наместо да ги пријави, за лична корист, сакајќи да привлече внимание спрема себе, злоупотребува