притисни ентер »

Заев вели дека блокадата не е одлука на Борисов

Заев вели дека блокадата не е одлука на Борисов

Фото: Б. Грданоски Премиерот Зоран Заев вечерва изјави дека не верува оти зад денешната одлука за блокада на Македонија во ЕУ стои неговиот бугарски колега Бојко Борисов и бугарскиот народ, туку дека таа е мотивирана од интересите на одредени политички струкури. Тој, сепак, не кажа на кои структури мисли, иако јавноста добро знае кои министри беа најгласни

Заев: Спремни сме да усвоиме Декларација со Бугарија, ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ Е ЗАЕДНИЧКИ

Заев: Спремни сме да усвоиме Декларација со Бугарија, ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ Е ЗАЕДНИЧКИ

На вечерашното гостување во „Клик Плус“ на ТВ 21 премиерот Зоран Заев истакна дека имаме заедничка историја со Бугарија, но и дека Гоце Делчев бил заеднички херој од историјата, но и дека е спремен да потпише нова правнообврзувачка Декларација со Бугарија. Заев повторно потврди дека Гоце Делчев бил заедничка историска личност со бугарскиот народ затоа

Заев: Ќе требаше ДА ИЗМИСЛИМЕ ЗАЕДНИЧКА ИСТОРИЈА со Бугарија ако ја немаше

Заев: Ќе требаше ДА ИЗМИСЛИМЕ ЗАЕДНИЧКА ИСТОРИЈА со Бугарија ако ја немаше

На вечерашното гостување во „Клик Плус“ на ТВ21 премиерот Зоран Заев истакна дека имаме заедничка историја со Бугарија, но и да сме немале заедничка историја, требало да ја измислиме. Заев иако рече дека ставовите на Бугарија биле спротивни на Декларацијата за човекови права, рече дека разговорите се за историјата. - Од заедничката историја произлегува

Заев: И да немаме заедничка историја со Бугарија треба да ја измислиме

Заев: И да немаме заедничка историја со Бугарија треба да ја измислиме

На вечерашното гостување на Телевизија 21 во емисијата „Клик Плус“ на премиерот Зоран Заев истакна дека имаме заедничка историја со Бугарија, но и да сме немале заедничка историја, требало да ја измислиме. Заев иако рече дека ставовите на Бугарија биле спротивни на Декларацијата за човекови права, рече дека разговорите се за историјата. Од заедничката

Заев очекува Бугарија да го признае македонскиот народ и јазик по примерот на Грција

Заев очекува Бугарија да го признае македонскиот народ и јазик по примерот на Грција

Како пријател на Бугарија очекувам тие да го признаат македонскиот јазик и македонскиот народ. Ако не се подготвени, ќе продолжиме да разговараме, изјави премиерот Зоран Заев на вечерашното гостување во дебатниот магазин „ Клик Плус “ на ТВ 21. Лично очекувам Бугарите и бугарските власти да го признаат македонскиот јазик и македонскиот народ, затоа

Заев: Очекувам Бугарија да го признае македонскиот јазик бидејќи признат е од сите

Заев: Очекувам Бугарија да го признае македонскиот јазик бидејќи признат е од сите

„Сигурни сме во нашиот идентитет, македонскиот јазик е непобитен“, рече премиерот Зоран Заев за време на вечерашното гостување во „Клик Плус“ на ТВ21. Со Премиерот се дебатира на темата „Бугарско вето“. Тој рече дека очекува македонскиот јазик и народ да биде признаен од Бугарија. „Лично очекувам Бугарите и бугарските власти да го признаат македонскиот