притисни ентер »

Турците беа пресилни, но шансите за ЕП се уште се реални
Турците беа пресилни, но шансите за ЕП се уште се реални

Турците беа пресилни, но шансите за ЕП се уште се реални

Македонија не успеа да стигна да забележи победа на вечерашниот дуел со Турција, триумф со кој нашите „спартанци“ широко ќе си ги отвореа вратите за пласман на ЕП 2021. Квалитетот и искуството беа на страната на противникот, нашите одбојкари имаа и голем број на технички грешки со кои само им ја олеснија задачата на Турците во битката за триумф. Без

Македонија немаше сили за изненадување против Турција

Македонија немаше сили за изненадување против Турција

Фото: ОФМ Македонската одбојкарска репрезентација загуби од фаворизираната селекција на Турција со резултат 1-3 (по сетови 16-25, 25-18, 18-25, 12-25) во вториот меч од квалификацискиот турнир за пласман на Европското првенство, кој се одржува во Скопје. Македонија успеа да го освои вториот сет, но ривалот сепак беше пресилен и славеше. „Црвено-жолтите“

Пораз на македонските одбојкари, Турција сепак е пресилна за нас

Пораз на македонските одбојкари, Турција сепак е пресилна за нас

Македонската одбојкарска репрезентација го забележа првиот пораз откако загуби со 3-1 (16-25, 25-18, 18-25, 12-25) од селекцијата на Турција која е главен фаворит на квалификацискиот турнир. Македонската одбојкарска репрезентација го забележа првиот пораз откако загуби со 3-1 (16-25, 25-18, 18-25, 12-25) од селекцијата на Турција која е главен фаворит

Турција не е недопирлива, повеќе среќа во сабота

Турција не е недопирлива, повеќе среќа во сабота

Нашите одбојкари денеска не успеаја да ја изненадат Турција. Одиграа добро само во еден сет, кој може да ни биде голема надеж дека на следните две средби со БиХ и повторно со Турција, да дојдеме до посакуваните победи кои ќе не однесат на Европското првенство. Овие момци ја заслужија поддршката и се надеваме ќе ни возвратат со нова победа веќе утре

Македонија го врати загубениот сет од Босна, но немаше сили да ја изненади фаворизираната Турција

Македонија го врати загубениот сет од Босна, но немаше сили да ја изненади фаворизираната Турција

Македонската одбојкарска репрезентација беше приморана да го подигне нивото од натпреварот со Босна и Херцеговина и покрај тоа што оствари триумф, но откако не го направи тоа доволно колку што се очекуваше, поразот оваа вечер беше неизбежен од далеку подоброрангираната селекција. Турција како главен фаворит пристигна на двата квалификациски турнири

Еден сет беше премалку – Турција е пресилна за нашите одбојкари

Еден сет беше премалку – Турција е пресилна за нашите одбојкари

Одбојкарската репрезентација на Македонија не успеа да слави и на вториот меч од квалификацискиот турнир во Скопје, губејќи од селекцијата на Турција со 1-3 во сетови. Одличниот втор сет беше премалку за да се изненади турскиот состав, кој покажа и искуство и квалитет, на крајот заслужено стигнувајќи до победата. Првиот сет го отвори одбојкарската

Еден сет беше премалку – Турција е преголем залак за нашите одбојкари

Еден сет беше премалку – Турција е преголем залак за нашите одбојкари

Одбојкарската репрезентација на Македонија не успеа да слави и на вториот меч од квалификацискиот турнир во Скопје, губејќи од селекцијата на Турција со 1-3. Одличниот втор сет беше премалку за да се изненади турскиот состав, кој покажа и искуство и квалитет, на крајот заслужено стигнувајќи до победата. Првиот сет го отвори одбојкарската репрезентација

Турција сепак подобра од Македонија: Веќе утре шанса за поправен против БиХ

Турција сепак подобра од Македонија: Веќе утре шанса за поправен против БиХ

Одбојкарската репрезентација на Македонија вечерва е поразен во „Спортскиот центар Борис Трајковски“, од надмоќната селекција на Турција со 3:1 во сетови. Турците го добија првиот сет, па нашите одбојкари возвратија во вториот и дојдоа до егал. Но во третиот и четврти сет, Турција демонстрираше квалитет и ја однесе победата. Ова за нашата репрезентација