притисни ентер »

Безбедно уживајте на сонце

Безбедно уживајте на сонце

Кожата при изложување на сонце се чисти, а добиваме и потопла, поприродна и поздрава боја. Кожата изгледа посвежо, а ние се чувствуваме посреќни и поздрави бидејќи под влијание на сонцето во нашето тело се ослободува хормонот на среќата. Меѓутоа, влијанието на сонцето може да биде штетно доколку не се заштитиме соодветно. Затоа, ви подготвивме неколку

Колку крем за сончање треба да нанесете за да спречите изгореници, според дерматолог?

Колку крем за сончање треба да нанесете за да спречите изгореници, според дерматолог?

Ставате ли доволно крем за сончање? Колку крем треба да нанесете и кога, според дерматолог… На сите ни е јасно дека во летниот период од дома не треба да излегуваме без да нанесеме крем со заштитен фактор на лицето и на телото за да спречите изгореници од сонце, но прашањето е колку и каква крем треба да се нанесе? Дерматологот од Вирџинија, САД, Александра

Внимавајте: Одредени лекови може да ја зголемат чувствителноста на кожата на УВ зраците

Внимавајте: Одредени лекови може да ја зголемат чувствителноста на кожата на УВ зраците

Сонцето и некои лекови не одат секогаш заедно. Денес е познато дека одредени лекови можат да ја зголемат чувствителноста на кожата на УВ зраците и да предизвикаат изгореници, осип или плускавци на кожата. Поради оваа причина, важно е да размислите за тоа и ако земате одредени лекови, треба да избегнувате изложување на сончевите зраци, за да избегнете

Знаците на рак на кожата може да се развијат по само 15 минути поминати на сонце, еве како да ги препознаете

Знаците на рак на кожата може да се развијат по само 15 минути поминати на сонце, еве како да ги препознаете

Најголемата светска независна организација за истражување на ракот Cancer Research UK ги поттикнува луѓето да внимаваат на овие рани предупредувачки знаци на рак на кожата, кои можат да бидат последица на само 15 минути на сонце и кои може да се развијат во потенцијално смртоносен рак во рок од само четири недели. „ Изгорениците од сонце го зголемуваат

Дерматолог објаснува колкава количина всушност треба да нанесуваме од кремите со заштитен фактор

Дерматолог објаснува колкава количина всушност треба да нанесуваме од кремите со заштитен фактор

Кремите со заштитен фактор треба да ги нанесуваме во текот на целата година, особено во текот на летото кога влијанието на УВА и УВБ зраците е значително посилно и поопасно. Дерматологот д-р Александра Браун сподели корисни совети на својот Инстаграм профил и откри колкава количина на крема за сончање всушност треба да користиме за правилно да се заштитиме

Знакот за „спасување на живот“ секогаш да се проверува на задната страна од кремот за сончање

Знакот за „спасување на живот“ секогаш да се проверува на задната страна од кремот за сончање

Изгореници, сончаница и дехидрација се само дел од ризиците од прекумерно изложување на сонце без соодветна заштита. Останувањето под сенка и пиењето многу вода може да помогне, но заштитата од сонце е и соодветниот крем со заштитен фактор, односно СПФ, пишува „Мирор“. Носењето крем со заштитен фактор е важно за заштита на вашата кожа од штетните УВ

Знаците на рак на кожата може да се развијат по само 15 минути поминати на сонце, еве како да ги препознаете

Знаците на рак на кожата може да се развијат по само 15 минути поминати на сонце, еве како да ги препознаете

51 Најголемата светска независна организација за истражување на ракот Cancer Research UK ги поттикнува луѓето да внимаваат на овие рани предупредувачки знаци на рак на кожата, кои можат да бидат последица на само 15 минути на сонце и кои може да се развијат во потенцијално смртоносен рак во рок од само четири недели. „Изгорениците од сонце го зголемуваат

Знаците на рак на кожата може да се развијат по само 15 минути поминати на сонце, еве како да ги препознаете

Знаците на рак на кожата може да се развијат по само 15 минути поминати на сонце, еве како да ги препознаете

7 Најголемата светска независна организација за истражување на ракот Cancer Research UK ги поттикнува луѓето да внимаваат на овие рани предупредувачки знаци на рак на кожата, кои можат да бидат последица на само 15 минути на сонце и кои може да се развијат во потенцијално смртоносен рак во рок од само четири недели. „Изгорениците од сонце го зголемуваат