притисни ентер »

Се огласи синот на атентаторот врз премиерот Фицо: Ќе кажам само една работа
Се огласи синот на атентаторот врз премиерот Фицо: Ќе кажам само една работа

Се огласи синот на атентаторот врз премиерот Фицо: Ќе кажам само една работа

Осомничен за нападот на премиерот на Словачка, Роберт Фицо е 71-годишниот левичар Јурај Ц., кој, како што пренесува aktuality.sk, најверојатно легално го поседувал оружјето од кое испукал неколку истрели во премиерот. На интернет се појавија тврдења на сведоци дека тој прво му викал на Фицо, кој потоа му пришол да се ракува. Потоа пукал. Мажот бил

Се огласи синот на атентаторот врз премиерот Фицо: Ќе кажам само една работа

Се огласи синот на атентаторот врз премиерот Фицо: Ќе кажам само една работа

Осомничен за нападот на премиерот на Словачка, Роберт Фицо е 71-годишниот левичар Јурај Ц., кој, како што пренесува aktuality.sk, најверојатно легално го поседувал оружјето од кое испукал неколку истрели во премиерот. На интернет се појавија тврдења на сведоци дека тој прво му викал на Фицо, кој потоа му пришол да се ракува. Потоа пукал. Мажот бил

Се огласи синот на атентаторот врз премиерот Фицо: Ќе кажам само една работа

Се огласи синот на атентаторот врз премиерот Фицо: Ќе кажам само една работа

Осомничен за нападот на премиерот на Словачка, Роберт Фицо е 71-годишниот левичар Јурај Ц., кој, како што пренесува aktuality.sk, најверојатно легално го поседувал оружјето од кое испукал неколку истрели во премиерот. На интернет се појавија тврдења на сведоци дека тој прво му викал на Фицо, кој потоа му пришол да се ракува. Потоа пукал. Мажот бил

Во случај на подолго отсуство на Фицо, тој би бил заменет со еден од четворицата вицепремиери

Во случај на подолго отсуство на Фицо, тој би бил заменет со еден од четворицата вицепремиери

Доколку словачкиот премиер Роберт Фицо, кој денеска беше застрелан, би отсуствувал подолго време, на негово место би дошол еден од четворицата потпретседатели на словачката влада, пишува словачкиот портал Деник Н. Според Законот за надлежности, во тој случај би го застапувал вицепремиерот, кој го именува премиерот. Како што се наведува, во Владата

[ВИДЕО/ФОТО] Први фотографии од словачкиот премиер по атентатот! На носилки го носат во болница

[ВИДЕО/ФОТО] Први фотографии од словачкиот премиер по атентатот! На носилки го носат во болница

Премиерот на Словачка Роберт Фицо денеска беше ранет во пукање во местото Хандлова, на околу 150 километри од Братислава. Влезот во Итната помош во Рузвелтовата болница го оградила полицијата. Присутни се и министерката за здравство Зузана Долинкова и началникот на Министерството за внатрешни работи Матуш Шутај Ешток. Словачките медиуми навеле дека

Полицијата го идентификуваше напаѓачот на Фицо

Полицијата го идентификуваше напаѓачот на Фицо

Полицијата во Словачка го идентификуваше 71-годишниот Ј.Ц. од Левица, кој со пиштол, што законски го поседувал, денеска го застрела словачкиот премиер Роберт Фицо. Здравствена состојба на Фицо, кој првично со автомобил беше пренесен во болница, а потоа со хеликоптер префрлен во Бањска Бистрица, е критична. Напаѓачот веднаш по нападот бил приведен од

Во случај на подолго отсуство на Фицо, тој би бил заменет со еден од четворицата вицепремиери

Во случај на подолго отсуство на Фицо, тој би бил заменет со еден од четворицата вицепремиери

Доколку словачкиот премиер Роберт Фицо, кој денеска беше застрелан, би отсуствувал подолго време, на негово место би дошол еден од четворицата потпретседатели на словачката влада, пишува словачкиот портал Деник Н. Според Законот за надлежности, во тој случај би го застапувал вицепремиерот, кој го именува премиерот. Како што се наведува, во Владата

Во случај на подолго отсуство на Фицо, тој би бил заменет со еден од четворицата вицепремиери

Во случај на подолго отсуство на Фицо, тој би бил заменет со еден од четворицата вицепремиери

Доколку словачкиот премиер Роберт Фицо, кој денеска беше застрелан, би отсуствувал подолго време, на негово место би дошол еден од четворицата потпретседатели на словачката влада, пишува словачкиот портал Деник Н. Според Законот за надлежности, во тој случај би го застапувал вицепремиерот, кој го именува премиерот. Како што се наведува, во Владата

Обид за атентат на словачкиот премиер Фицо, осомничениот е уапсен

Обид за атентат на словачкиот премиер Фицо, осомничениот е уапсен

Словачкиот премиер Роберт Фицо застрелан по состанокот на владата во Хандлова. Тој е ранет и итно пренесен во болница. Осомничениот е уапсен, соопшти полицијата. Инцидентот го потврди и заменик-претседател на парламентот, одложувајќи ја седницата на неодредено време. „Дами и господа, седницата е прекината на неодредено време бидејќи е застрелан премиерот

Застрелан словачкиот премиер Роберт Фицо, однесен во болница

Застрелан словачкиот премиер Роберт Фицо, однесен во болница

Премиерот на Словачка Роберт Фицо, денеска бил застрелан во Хандлова каде се одржувала седницата на владата. Според првичните информации, Фицо по седницата излегол пред Домот на културата каде ги поздравувал луѓето и во тој момент се слушнале истрели, јавува Гардијан. Во информациите се наведува дека премиерот бил застрелан со неколку истрели во градите