притисни ентер »

Тортелини во бешамел сос
Тортелини во бешамел сос

Тортелини во бешамел сос

Тортелините ги вариме во солена вода според упатството на амбалажата. Во тава на рингла ставаме едно парче путер да се растопи. Во него ставаме да се пржи млад кромид и млад лук, ситно исечкани заедно со перцата. Додаваме една полна супена лажица брашно и пополека го пржиме додека не престане да се пени. Млекото внимателно малку по малку го додаваме