притисни ентер »

[РЕЦЕПТ] Печено свинско месо полнето со јаболка и ореви
[РЕЦЕПТ] Печено свинско месо полнето со јаболка и ореви

[РЕЦЕПТ] Печено свинско месо полнето со јаболка и ореви

Производи: 5 лажици путер 1 јаболко, излупено, исечено 1 мал кромид, сецкан 1 дршка од целер, сечена ½ чаша сецкани ореви 1 чаша јаболково пире, незасладено 1 и ½ чаши вода 5 чаши лебни трошки ½ кафена лажичка цимет ¼ лажичка сушен лук Мала лажичка сол ½ лажичка ѓумбир 1 кг  свинско месо Подготовка: Загрејте ја рерната на 170-180 степени. Се топи маслото

[РЕЦЕПТ] Ароматична телешка тава со компири и моркови

[РЕЦЕПТ] Ароматична телешка тава со компири и моркови

Производи: 1 кг телешко месо за готвење 1 сецкани домати 1 чаша вода 3 лажици брашно 1 коцка од говедска супа 2 лажички шеќер 1 ½ лажички сол ¼ лажичка пиперки 4 моркови, сечени 2 стебленца од целер, сечени 3 компири се сечат на коцки 1 кромид, сечен 1 парче леб се сече на коцки Подготовка: Рерната се загрева ба 180 степени. Подгответе сад за печење