притисни ентер »

Брза и лесна верзија на најпознатиот колач: Посни профитероли во чаша (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)
Брза и лесна верзија на најпознатиот колач: Посни профитероли во чаша (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

Брза и лесна верзија на најпознатиот колач: Посни профитероли во чаша (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

Брза и лесна верзија на најпознатиот колач: Посни профитероли во чаша (РЕЦЕПТ+ВИДЕО) Еве како ги прават Грците СОСТОЈКИ: 1 л бадемово млеко 100 гр какао 65 гр пченкарно брашно 280 гр шеќер посен бисквит 350 мл посна слатка павлака Подготовка: 

Десерт на денот: Леден, чоколаден ролат, за кој не ви треба печење

Десерт на денот: Леден, чоколаден ролат, за кој не ви треба печење

Брзо и лесно чоколадно задоволство со ефект на разладување – на сите ни е потребен по еден ваков рецепт. За деновите кога ве напаѓа криза за благо, а сакате сами да влезете во кујна и да подготвите нешто, имаме предлог рецепт што вреди да се проба. Лесно се прави и нема потреба од печење, има чоколаден вкус, а истовремено освежува. Потребни состојки:

Посна песок торта: Рецепт за десерт кој ќе го подготвите за половина час, а на кој нема да може да му одолеете

Посна песок торта: Рецепт за десерт кој ќе го подготвите за половина час, а на кој нема да може да му одолеете

Доколку сте љубители на брзите торти кои не се печат, а покрај тоа постите, рецептот за популарната песок торта во посна варијанта ќе ви биде еден од омилените. За подготовка на овој десерт нема да ви биде потребно повеќе од половина час. За да ја забрзате постапката, пудингот може да го сварите навечер и да го оставите да се излади во текот на вечерта,

Десерт на денот: Чоколадни мафини со кафе

Десерт на денот: Чоколадни мафини со кафе

Лесно се подготвуваат, не се чека тестото да нарасне, па лесно ќе ги направат и почетниците во кујната. Состојки : За тесто: 1 јајце 125 мл млеко 1 лажица инстант кафе 125 мл масло 100 гр шеќер 150 гр брашно 25 g какао во прав половина кесичка прашок за пециво половина лажичка сода бикарбона 40 гр чоколадо За крем: 100 гр чоколадо 250 мл слатка павлака

Чоколадни бомбици со кафе

Чоколадни бомбици со кафе

Состојки: 250 гр шеќер, 0,75 dl вода, 125 гр путер, 100 гр мелени ореви, 100 гр мелени бисквити, 80 гр чоколадо, 2 лажички мелено кафе. Глазура: 200 гр чоколадо и 3 лажици масло. Подготовка: Постапката е иста како при подготовка на бајадера, се вари шеќерен сируп и малку вода, се варат три до четири минути. Се трга од шпорет и се додава прво путерот,

Рецепт за колач со кисела павлака

Рецепт за колач со кисела павлака

Состојки: Подлога: 230 гр обично брашно, 2 лажици какао, 100 гр шеќер + еден ванилин шеќер, 100 гр ладен путер, 1 јајце, 1/2 кесичка прашок за пециво и 1 лажица кисела павлака. Крем: 500 мл млеко, 2 чоколадни пудинга, 250 гр шеќер, 100 гр чоколадо (темно или млечно) и 1 кг кисела павлака. Глазура: 200 гр млечна чоколада, 200 мл слатка павлака Подготовка:

Поховано чоколадо

Поховано чоколадо

Поховано чоколадо Подгответе се’ само обичен не десерт. Тоа е пржено чоколадо. Најдобро е да е чоколадна лента, наполнета и погуста за термички да се обработат слоевите. Состојки : чоколадо брашно јајца мелени бисквити Подготовка: Чоколадото се намокри, се валка во брашно, јајца и бисквити, а по потреба се повторува процесот на јајца, бисквити и се

Поховано чоколадо

Поховано чоколадо

Подгответе се’ само обичен не десерт. Тоа е пржено чоколадо. Најдобро е да е чоколадна лента, наполнета и погуста за термички да се обработат слоевите. Состојки : чоколадо брашно јајца мелени бисквити Подготовка: Чоколадото се намокри, се валка во брашно, јајца и бисквити, а по потреба се повторува процесот на јајца, бисквити и се става во тава или

Чоколадна торта

Чоколадна торта

Состојки: Подлога: – 230 гр брашно – 2 лажици какао – 100 гр шеќер + еден ванилин шеќер – 100 гр ладен путер – 1 јајце – 1/2 кесичка прашок за пециво Крем: – 500 мл млеко – 2 чоколадни пудинга – 250 гр шеќер – 100 гр чоколадо (темно или млечно) Глазура: – 200 гр млечна чоколада – 200 мл слатка павлака Подготовка: Подгответе ја основата. Сувите состојки