притисни ентер »

Peugeot 308 ја доби и својата SW караванска варијанта
Peugeot 308 ја доби и својата SW караванска варијанта

Peugeot 308 ја доби и својата SW караванска варијанта

По премиерата на новата генерација на хечбекот 308, францускиот производител ја претстави и караванската варијанта која го носи суфиксот SW Peugeot и понатаму верува во караваните кои се натпреваруваат во C сегментот, а доказ за тоа е лансирањето на новата генерација на 308 SW, кој е попрактична верзија на хечбек моделот и постилска алтернатива на

ПРЕМИЕРА: Peugeot го претстави караванот 308 SW!

ПРЕМИЕРА: Peugeot го претстави караванот 308 SW!

Практична и секси – караванската изведба на новиот 308 може да се пофали со багажен простор со капацитет од 608, односно дури 1634 литри! 308 SW е поставен на истата платформа како и новиот 308, но е значително подолг. Тоа се должи на меѓуоскиното растојание кое е продолжено за цели 55 милиметри, како и задниот дел кој е подолг за цели 21 сантиметри