притисни ентер »

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки со тиквици, сирење и сланина
РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки со тиквици, сирење и сланина

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки со тиквици, сирење и сланина

Потребно: Подгответе палачинки по стандарден рецепт. За полнење: 250гр тиквици 2 кисели павлаки 250гр сирење 150гр сланина 1 кромид Пармезан Подготовка: Направете ги палачинките. Тиквиците изрендајте ги, малку посолете ги и по 10 минути убаво исцедете ги. На малку масло пропржете го исечканиот кромид и ситно исечканата сланина, па додадете ги тиквиците

Рецепт за палачинки со тиквички, сирење и сланина

Рецепт за палачинки со тиквички, сирење и сланина

Рецепт за палачинки со тиквички, сирење и сланина Тиквичките дозволуваат игри без граници во кујната, а можете да ги испробате во комбинација со сирење и павлака. Одлични се и ладни, а доколку сакате да ја забрзате подготовката, заменете ги палачинките со тортиљи кои претходно сте ги загреале во тава без масло. Состојки за палачинки со тиквички: Подготовка:

Рецепт за палачинки со тиквички, сирење и сланина

Рецепт за палачинки со тиквички, сирење и сланина

Тиквичките дозволуваат игри без граници во кујната, а можете да ги испробате во комбинација со сирење и павлака. Одлични се и ладни, а доколку сакате да ја забрзате подготовката, заменете ги палачинките со тортиљи кои претходно сте ги загреале во тава без масло. Состојки за палачинки со тиквички: Смеса за осум палачинки 250 гр тиквички 2 павлака 250

Рецепт за палачинки со тиквички, сирење и сланина

Рецепт за палачинки со тиквички, сирење и сланина

Тиквичките дозволуваат игри без граници во кујната, а можете да ги испробате во комбинација со сирење и павлака. Одлични се и ладни, а доколку сакате да ја забрзате подготовката, заменете ги палачинките со тортиљи кои претходно сте ги загреале во тава без масло. Состојки за палачинки со тиквички: Смеса за осум палачинки 250 гр тиквички 2 павлака 250

Полнети тиквички со ракчиња и зеленчук

Полнети тиквички со ракчиња и зеленчук

Потребно 2 големи тиквички, исечени на половинки ¼ чаша маслиново масло 6 чешниња лук, сецкан 1 кромид ситно 500 г ракчиња, се сечат на половина 1 голем домат, излупен и исечен на мали парчиња 8 парчиња печурки, исечени на четвртинки ¼ чаша свеж босилек Црн пипер Сол ¼ чаша рендан пармезан Подготовка Загрејте ја рерната на 230 степени. Намачкајте една