притисни ентер »

Македонија по неуспехот во Перм ќе игра во претвалификациите за Светското првенство, познати сите учеснции
Македонија по неуспехот во Перм ќе игра во претвалификациите за Светското првенство, познати сите учеснции

Македонија по неуспехот во Перм ќе игра во претвалификациите за Светското првенство, познати сите учеснции

По одигрувањето на последните натпревари од квалификациите за Европското првенство, станаа познати и сите учесници на европската зона од претквалификациите за пласман на Светското првенство во Индонезија, Филипини и Јапонија во 2023 година. По Белорусија, Исланд, Португалија и Словачка кои се квалификуваа во првиот круг од квалификациите, преостанатите

Македонија од второто коло на патот кон Светскиот куп 2023

Македонија од второто коло на патот кон Светскиот куп 2023

По одигрувањето на последните натпревари од квалификациите за Европското првенство, станаа познати и сите учесници на европската зона од претквалификациите за пласман на Светското првенство во Индонезија, Филипини и Јапонија во 2023 година. По Белорусија, Исланд, Португалија и Словачка кои се квалификуваа во првиот круг од квалификациите, преостанатите

Кошаркарите ќе играат втора рунда претквалификации за СП 2023

Кошаркарите ќе играат втора рунда претквалификации за СП 2023

Меѓународната кошаркарска федерација (ФИБА) ги потврди учесниците во втората рунда претквалификации за Светското првенство 2023 година. Меѓу нив се најде и репрезентацијата на Македонија , која беше дел од осумте екипи кои им се приклучија на сигурните учесници Португалија , Исланд , Белорусија и Словачка . sezk-oyhpuyqxelrfisrfq.jpg Наскоро ќе бидат

Познати можните противници на Македонија во претквалификациите за Мундијалот во 2023 година

Познати можните противници на Македонија во претквалификациите за Мундијалот во 2023 година

По одигрувањето на последните натпревари од квалификациите за Европското првенство, станаа познати и сите учесници на европската зона од претквалификациите за пласман на Светското првенство во Индонезија, Филипини и Јапонија во 2023 година. По Белорусија, Исланд, Португалија и Словачка кои се квалификуваа во првиот круг од квалификациите, преостанатите

Очекувана одлука на ФИБА – Македонија ќе игра претквалификации за Мундијалот во 2023 година

Очекувана одлука на ФИБА – Македонија ќе игра претквалификации за Мундијалот во 2023 година

По неуспехот во квалификациите за пласман на Евробаскетот ќе мора порано да почнеме со натпревари на патот до СП што ќе се игра за две години во Јапонија, Индонезија и Филипини Кошаркарската репрезенатција на Македонија ќе мора да игра претквалификации и тоа со старт од втората рунда за да се избори за учество во квалификацискиот циклус за настап на

ОЧЕКУВАНО: Македонија во претквалификациите за СП 2023

ОЧЕКУВАНО: Македонија во претквалификациите за СП 2023

По неуспехот во квалификациите за пласман на Евробаскетот означи дека македонската кошаркарска репрезентација ќе мора да почне од претквалификациите за СП 2023 што ќе се игра во Јапонија, Индонезија и Филипини. Македонија ќе стартува од втората рунда во која се најдоа 12 репрезентации, а конкуренти ни се Австрија, Белорусија, Данска, Исланд, Летонија,

Залудна победата против Естонија – Македонија патот до Светското првенство ќе го бара преку нови претквалификации

Залудна победата против Естонија – Македонија патот до Светското првенство ќе го бара преку нови претквалификации

Македонската кошаркарска репрезентација ќе мора да помине низ нов циклус на претквалификации откако заврши на последното место на табелата во групата „Б“ на квалификациите за Евробаскет 2022. Најдоброто од Македонија ќе мора да игра во втората фаза од претквалификациите за Светското Првенство кое ќе се одржи во 2023 заедно со останатите „фенерџии“

Естонија нѐ врати чекор назад: Кошаркарите ќе играат претквалификации за СП 2023!

Естонија нѐ врати чекор назад: Кошаркарите ќе играат претквалификации за СП 2023!

Македонската кошаркарска репрезентација остана без пласман на ЕП 2022 по денешната пирова победа над Естонија (86-84), но истовремено направи и чекор назад на европската листа на национални селекции, поради што ќе мора да игра во втората фаза од претквалификациите за СП 2023. Според системот за натпреварување на ФИБА, осумте селекции кои беа последни

Игор Ангеловски: Целта е да ја поминеме групата и да направиме ново изненадување

Игор Ангеловски: Целта е да ја поминеме групата и да направиме ново изненадување

Фудбалската репрезентација на Македонија ќе биде дел од Европското првенство што ќе се игра од 11 јуни до 11 јули оваа година во 12 града ширум Европа. Нашата репрезентација е во групата Ц групата заедно со селекциите на Холандија, Украина и Австрија. Првиот меч на нашиот национален тим, кој воедно е единствениот дебитан на ЕП, го игра во Букурешт