притисни ентер »

Рецепт за вкусни динстани печурки
Рецепт за вкусни динстани печурки

Рецепт за вкусни динстани печурки

Брзи и вкусни динстани печурки… СОСТОЈКИ: 300 гр печурки 3 лажици кисела павлака Пекабела 1 главица кромид сончогледово масло сол кумин кари НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Исечкајте кромид. Исечкајте печурки. На загреана тава ставете масло и динстајте кромид до златно-кафеава боја. Потоа ставете ги печурките на кромидот. Добро измешајте и динстајте 20 минути

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Полнети тиквици со пилешко

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Полнети тиквици со пилешко

Потребно: 1 кромид 2-3 чешниња лук 4-5 тиквици 3 парчиња пилешко филе 2дл кисела павлака Црвен пипер Сол Бибер Подготовка: На масло пропржете го исчеканиот кромид, додадете го лукот. Тиквиците измијте ги, исечете ги по должина и издлабете ги. Издлабениот дел ситно исечкајте го и ставете ги во кромидот што се пржи. Пилешкото месо посебно сварете го,

Една од најубавите мусаки за вегетаријанци

Една од најубавите мусаки за вегетаријанци

Доколку сте вегетаријанци, тогаш овој оброк сигурно ќе го ставите на листата со омилена храна. Се разбира, овој лесен оброк добро ќе им дојде и на оние кои не се вегетаријанци, кои преферираат полесна храна. Состојки: - 600 гр. компири - 1 поголем домат - 1 кромид - 2 зелени пиперки - 1 голем морков - малку карфиол - 1 помала тиквичка - 200 гр. печурки