притисни ентер »

Блокадата од Бугарија е повеќе од извесна, но Јас сум оптимист, рече Заев
Блокадата од Бугарија е повеќе од извесна, но Јас сум оптимист, рече Заев

Блокадата од Бугарија е повеќе од извесна, но Јас сум оптимист, рече Заев

Бугарското вето за почетокот на пристапните преговори на Македонија за влез во ЕУ е извесно, рече денеска премиерот Зоран Заев, но кажа дека сепак останува оптимист. „Јас сум подготвен и го подготвив македонскиот народ за евентуална блокада, за евентуално вето од Бугарија и тоа е поприлично извесно. Ако речете во проценти, повеќе во проценти е извесно

Заев: Се поизвесно е ветото на Бугарија

Заев: Се поизвесно е ветото на Бугарија

Се поизвесно е дека Бугарија ќе даде вето за почеток на преговорите со Европската унија, изјави премиерот Зоран Заев за време на донирањето на амбулантно возило за болницата во Струмица. Заев вели дека е подготвен и го подготвил македонскиот народ за евентуалното вето на Бугарија. Сепак, тој е дециден дека не губи надеж, па очекува до крајот на декември

Захариева: „Не“ за почеток на преговорите, но не и за членство на земјава во ЕУ

Захариева: „Не“ за почеток на преговорите, но не и за членство на земјава во ЕУ

Бугарија ќе каже не за почеток на преговорите на Северна Македонија со Европската Унија бидејќи не се подготвени за тој чекор - истакна минисетрката за надворешни работи на Бугарија Екатерина Зхариева на два дена пред клучниот совет за општи работи кога треба да се решава за преговарачката рамка на нашата земја. Таа се уште стои на ставот дека Македонија

Захариева со јасно „не“ за старт на преговорите, Заев вели дека е подготвен, но сеуште има надеж

Захариева со јасно „не“ за старт на преговорите, Заев вели дека е подготвен, но сеуште има надеж

Embedded video for Захариева со јасно „не“ за старт на преговорите, Заев вели дека е подготвен, но сеуште има надеж Јас сум подготвен и веќе го подготвив македонскиот народ за блокада од Бугарија. На ден пред последниот рок во кој Скопје и Софија требаше да постигнат договор, премиерот признава. Поголеми се шансите да не блокираат отколку да ги почнеме

Заев: Извесно дека ќе има вето од Бугарија, но сепак очекувам крик на пријателство

Заев: Извесно дека ќе има вето од Бугарија, но сепак очекувам крик на пријателство

Вето од Бугарија е повеќе од извесно, но очекувам крик на пријателство, вели премиерот Зоран Заев. Тој нагласува дека до крајот на декември има можност за одржување на прва меѓувладина конференција и дека очекува одговорност и позитивна одлука од бугарската страна – Јас сум подготвен и го подготвив македонскиот народ за евентуална блокада. И тоа е

На Захариева и пречи тоа што го славиме Тито?

На Захариева и пречи тоа што го славиме Тито?

Од една страна, не можете да сакате да влезете во ЕУ и да го демократизирате општеството, а во исто време да славите еден од најмрачните диктатори – Тито, вели бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, откако станува се поизвесно дека ќе стават вето на македонските преговори со ЕУ. Захариева повтори дека Северна Македонија не

Заев: Се поизвесно е ветото на Бугарија

Заев: Се поизвесно е ветото на Бугарија

Се поизвесно е дека Бугарија ќе даде вето за почеток на преговорите со Европската унија, изјави премиерот Зоран Заев за време на донирањето на амбулантно возило за болницата во Струмица. Заев вели дека е подготвен и го подготвил македонскиот народ за евентуалното вето на Бугарија. Сепак, тој е дециден дека не губи надеж, па очекува до крајот на декември