притисни ентер »

Заев: Нема да има предвремени избори
Заев: Нема да има предвремени избори

Заев: Нема да има предвремени избори

Запрашан дали ако не добиеме датум за почеток на преговори ќе има предвремени избори, премиерот Зоран Заев истакна дека „не смее да се загрози предвидливоста со избори пред редовниот термин“. – Верувам до небото дека ќе добиеме датум. Ако не добиеме предвидливоста не смее да ја загрозиме. Ние сме земја во која алтернатива за ЕУ и НАТО нема. Нема фактори

Заев дециден: Нема предвремени избори!

Заев дециден: Нема предвремени избори!

Запрашан дали ако не добиеме датум за почеток на преговори ќе има предвремени избори, премиерот Зоран Заев истакна дека „не смее да се загрози предвидливоста со избори пред редовниот термин“. – Верувам до небото дека ќе добиеме датум. Ако не добиеме предвидливоста не смее да ја загрозиме. Ние сме земја во која алтернатива за ЕУ и НАТО нема. Нема фактори

Верувам до небото дека ќе добиеме датум за преговори, нема причина за вонредни избори без оглед какви ќе бидат одлуките, рече Заев

Верувам до небото дека ќе добиеме датум за преговори, нема причина за вонредни избори без оглед какви ќе бидат одлуките, рече Заев

Премиерот Зоран Заев вели дека до крај останува оптимист оти земјава ќе добие датум за почнување преговори со Европската унија и дека без оглед какви ќе бидат одлуките нема причина за вонредни избори. Тој рече дека не знае дали денес има нови заклучоци, ги знае тие што претходно на предлог на Финска како претседавач на Советот на ЕУ ги изготви телото

И да нема датум за ЕУ, нема предврмени, вели Заев

И да нема датум за ЕУ, нема предврмени, вели Заев

„Редовност на изборите е редовност на општеството. Обезбедувањето предвидливост на стопанството е важна работа, па според мене, на нашата земја ѝ требаат редовни избори. И на крајот на октомври за мене се редовни избори“ изјави денеска премиерот Зоран Заев кој утре заминува за Луксембург и Брисел во последните часови кога во ЕУ се речава дали ќе има

Заев: Нема да има предвремени избори ни ако не добиеме датум

Заев: Нема да има предвремени избори ни ако не добиеме датум

Премиерот Зоран Заев изрази убеденост дека Македонија ќе добие датум за преговори, но притоа појасни дека е свесен оти ќе има голема неизвесност до официјалното објавување на таквата одлиука на ЕУ. – Верувам до небото дека ќе добиеме датум за преговори, останувам оптимист. Нашата земја уште од самостојноста до денес ништо лесно не добива, ние сме мала

ЗАЕВ: До небо верувам дека ќе добиеме датум од ЕУ, а ако нема датум нема ни предвремени избори

ЗАЕВ: До небо верувам дека ќе добиеме датум од ЕУ, а ако нема датум нема ни предвремени избори

Верувам до небото дека ќе добиеме датум за преговори, останувам оптимист. Нашата земја уште од самостојноста до денес ништо лесно не добива, ние сме мала земја и сѐ сме остварувале со мака. Зборувам за сите влади досега, не само за оваа, така што драмата во ЕУ веројатно ќе биде до последен момент, изјави премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција

Заев порачува: И да нема датум за преговори нема да има предвремени избори

Заев порачува: И да нема датум за преговори нема да има предвремени избори

Редовност на изборите е редовност на општеството. Премиерот Зоран Заев ја исклучува можноста за одржување на предвремени парламентарни избори ако не добиеме датум за почеток на преговори со ЕУ. Премиерот објаснувајќи дека и ако не добиеме датум „не смееме да ја загрозиме предвидливоста во општеството“. -Во услови во кои ние сме земја во која нема алтернатива

ДРАМА ДО ПОСЛЕДЕН МОМЕНТ – Заев: Верувам до небото дека ќе добиеме датум

ДРАМА ДО ПОСЛЕДЕН МОМЕНТ – Заев: Верувам до небото дека ќе добиеме датум

До последен момент ќе биде драматично во однос на одлуката за доделување на датум за старт на преговорите на земјава со Европската Унија, но премиерот Зоран Заев останува оптимист за датумот. Заев очекува дека одлуката ќе биде донесена на Европскиот совет, каде што крајниот збор ќе го имаат лидерите на земјите-членки на Унијата, а не министрите. -Верувам

Заев: Драмата со одлуката за преговори ќе трае до последен момент

Заев: Драмата со одлуката за преговори ќе трае до последен момент

Премиерот Зоран Заев останува оптимист дека Македонија ќе добие датум за преговори со ЕУ, но очекува „работата да ја пресечат“ лидерите на Унијата, а не министрите. Неговата проценка е дека, како што вели, драмата ќе биде до последен момент. Премиерот Зоран Заев останува оптимист дека Македонија ќе добие датум за преговори со ЕУ, но очекува „работата

Заев: И да не добиеме датум за преговори нема да има предвремени избори

Заев: И да не добиеме датум за преговори нема да има предвремени избори

Премиерот Зоран Заев останува оптимист и верува дека земјава ќе добие датум за почеток на преговори. Според неговите проценки, ќе биде оставено лидерите на ЕУ да пресечат за одлуката за преговори, а не нивните министри. Тој најави дека каква и да биде одлуката предвремени избори нема да има. – Францускиот претседател (Емануел) Макрон пред своите колеги