притисни ентер »

Мицкоски со граѓански потписи ќе го одложува пописот
Мицкоски со граѓански потписи ќе го одложува пописот

Мицкоски со граѓански потписи ќе го одложува пописот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ повика на масовна мобилизација за да се соберат потписи за повлекување на предлог- законот кој е во Собрание. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ со граѓански потписи ќе се обиде да го одложи пролетниот попис. Христијан Мицкоски денеска повика на масовна мобилизација за да се соберат потписи за доставување предлог-закон за поништување на регулативата

Седницата за Предлог-законот за попис ќе продолжи утре на пладне

Седницата за Предлог-законот за попис ќе продолжи утре на пладне

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се согласни дека треба попис и се за спроведување попис, но, како што велат, според европски регулативи. Според нив, процесот се води скандалозно, без ВМРО-ДПМНЕ, и нема да даде точни податоци и имаат сомнеж за резултатите од пописот. Прашаа дали ќе се попишуваат државјани на земјава или резиденти, што ќе се случи со двојните

Пленарна седница за Законот за попис - опозицијата се заканува дека ќе го поништи ако биде усвоен

Пленарна седница за Законот за попис - опозицијата се заканува дека ќе го поништи ако биде усвоен

Embedded video for Пленарна седница за Законот за попис - опозицијата се заканува дека ќе го поништи ако биде усвоен Законот за попис да биде повлечен од Собранието бидејки од статистичка станува политичка операција, побара опозициската ВМРО-ДПМНЕ на првиот ден од собраниската расправа за пописот во април. Доколку тоа не се случи лидерот на партијата

Пратениците и денес расправаа за Предлог-законот за попис: Седницата ќе продолжи утре на пладне

Пратениците и денес расправаа за Предлог-законот за попис: Седницата ќе продолжи утре на пладне

Во Собранието, попладневно во рамки на 29. седница, расправаа за носењето по скратена постапка на Предлог-законот за попис на наслението, домаќинствата и становите во С.Македонија, а седницата е закажана да продолжи за утре на пладне. Во рамки на расправата, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се согласни дека треба попис и се за спроведување попис, но, како

Пописот е коалиционен проект на СДСМ и ДУИ каде што процентите се однапред договорени

Пописот е коалиционен проект на СДСМ и ДУИ каде што процентите се однапред договорени

Пратеникот Антонијо Милошоски и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ околу пописот, пандемијата и власта вечерва изјави дека тука постои непринципиелност. Имено, кога пандемијата оди во прилог на власта, да покажува мускули против голораки граѓани како што тоа се случи во Вевчани тоа го користат како изговор. Пандемија како изговор да се растури еден карневал,

Пратениците расправаа за Предлог-законот за попис, седницата ќе продолжи утре на пладне

Пратениците расправаа за Предлог-законот за попис, седницата ќе продолжи утре на пладне

Пратениците попладнево во рамки на продолжението на 29. седница расправаа за Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, по скратена постапка. Седницата ќе продолжи утре во 12 часот. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се согласни дека треба попис и се за спроведување попис, но, како што велат,

Пратениците расправаа за Предлог-законот за попис, седницата ќе продолжи утре на пладне

Пратениците расправаа за Предлог-законот за попис, седницата ќе продолжи утре на пладне

Пратениците попладнево во рамки на продолжението на 29. седница расправаа за Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, по скратена постапка. Седницата ќе продолжи утре во 12 часот. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се согласни дека треба попис и се за спроведување попис, но, како што велат,