притисни ентер »

Ред Бул: Забележливо е дека промените во правилата се во корист за Мерцедес
Ред Бул: Забележливо е дека промените во правилата се во корист за Мерцедес

Ред Бул: Забележливо е дека промените во правилата се во корист за Мерцедес

Техничкиот советник во Ред Бул – д-р Хелмут Марко повторно ги разбранува духовите само неколку дена по Гран При на Канада, што донесе 7-ма победа во 7-та трка за Мерцедес во оваа сезона во Формула 1. Успехот немаше да биде возможен без дискутабилната казна од 5 секунди за Себастијан Фетел (Ферари), кој финишираше прв, а Марко изјави дека во последно

Марко: Во Формула 1 се работи само во корист на Мерцедес

Марко: Во Формула 1 се работи само во корист на Мерцедес

Вториот човек на Ред бул рејсинг, Хелмут Марко смета дека казната по која Себастијан Фетел ја загуби победата од Канадското ГП која му беше „предадена“ на Луис Хамилтон е само последен пример како „сребрената стрела“ мистериозно добива предност од првите луѓе на Ф1. Марко, како и поголем дел од луѓе вклучени во Ф1 сметаа дека казната за несигурно враќање

Ред Бул: Забележливо е дека промените во правилата се од корист за Мерцедес

Ред Бул: Забележливо е дека промените во правилата се од корист за Мерцедес

Техничкиот советник во Ред Бул – Хелмут Марко повторно ги разбранува духовите само неколку дена по Гран При на Канада, што донесе 7ма победа во 7та трка за Мерцедес во оваа сезона во Формула 1. Успехот немаше да биде возможен без дискутабилната казна од 5 секунди за Себастијан Фетел (Ферари), кој финишираше прв, а Марко изјави дека во последно време

Ред Бул: Забележливо е дека промените во правилата се од корист за Мерцедес

Ред Бул: Забележливо е дека промените во правилата се од корист за Мерцедес

Техничкиот советник во Ред Бул – д-р Хелмут Марко повторно ги разбранува духовите само неколку дена по Гран При на Канада, што донесе 7-ма победа во 7-та трка за Мерцедес во оваа сезона во Формула 1. Успехот немаше да биде возможен без дискутабилната казна од 5 секунди за Себастијан Фетел (Ферари), кој финишираше прв, а Марко изјави дека во последно

Алисон: Беше топло, долго и тешко

Алисон: Беше топло, долго и тешко

Трката на актуелниот првак беше во опасност кога во Недела наутро иненерите откриле протекување на хидраулична течност од моторот на неговиот В10. Сепак, болидот беше расклопен и составен на време за да се појави на гридот. И покрај проблемите, бртианецот победи, но неговата победа остана во сенка на казната која му беше дадена на Себастијан Фетел

Ред Бул: Забележливо е дека промените во правилата се од корист за Мерцедес

Ред Бул: Забележливо е дека промените во правилата се од корист за Мерцедес

Техничкиот советник во Ред Бул – д-р Хелмут Марко повторно ги разбранува духовите само неколку дена по Гран При на Канада, што донесе 7-ма победа во 7-та трка за Мерцедес во оваа сезона во Формула 1. Успехот немаше да биде возможен без дискутабилната казна од 5 секунди за Себастијан Фетел (Ферари), кој финишираше прв, а Марко изјави дека во последно

Ред Бул: Забележливо е дека промените во правилата се од корист за Мерцедес

Ред Бул: Забележливо е дека промените во правилата се од корист за Мерцедес

Фановите на „кралските трки“ сé уште дебатираат за санкцијата што го чинеше Фетел победа во Монтреал. Толкувањето на стјуардите беше дека по излегувањето од трасата во шиканата на четвртиот и петтиот завој, Германецот се врати на него на небезбеден начин и го истуркал Луис Хамилтон надвор од патеката. Милтон Кинс, 12 јуни 2019 (МИА) – Техничкиот советник

Ред Бул: Забележливо е дека промените во правилата се од корист за Мерцедес

Ред Бул: Забележливо е дека промените во правилата се од корист за Мерцедес

Техничкиот советник во Ред Бул – д-р Хелмут Марко повторно ги разбранува духовите само неколку дена по Гран При на Канада, што донесе 7-ма победа во 7-та трка за Мерцедес во оваа сезона во Формула 1. Успехот немаше да биде возможен без дискутабилната казна од 5 секунди за Себастијан Фетел (Ферари), кој финишираше прв, а Марко изјави дека во последно

Рос Браун: Не сакам да ја коментирам одлуката на стјуардите, но…

Рос Браун: Не сакам да ја коментирам одлуката на стјуардите, но…

Спортскиот директор на Формула 1, Рос Браун, во својата најнова изјава се обиде да ги опфати контроверзните моменти од трката во Канада, но очекувано избегна да ја коментира оправданоста на казната за Себастијан Фетел. – Разбирам како се чувствува Фетел и знам дека Ферари веќе ја обжали одлуката. Исто така знам дека стјуардите имаат многу сложена работа

Браун: Нема заговор против Фетел и Ферари во Формула 1

Браун: Нема заговор против Фетел и Ферари во Формула 1

Формула 1 може да биде потранспарентна околу одлуките на стјуардите, но не постои скриен заговор зад казната која го чинеше Себастијан Фетел и Ферари победа на Канадското ГП, вели директорот на Ф1, Рос Браун. Фетел во неделата беше казнет откако излезе надвор од патеката, пред да се врати опасно пред Луис Хамилтон, и казната од 5 секунди на крајот