притисни ентер »

Меркел се дистанцира од изјавите на Макрон за НАТО
Меркел се дистанцира од изјавите на Макрон за НАТО

Меркел се дистанцира од изјавите на Макрон за НАТО

Германската канцеларка, Ангела Меркел, и министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас, денес повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој оцени дека НАТО алијансата е мртва. Како оправдување за оваа негова изјава тој го наведе отсуството на координација меѓу САД и Турција, која, иако е членка на НАТО, неодамна воено

Меркел се дистанцира од изјавите на Макрон за НАТО

Меркел се дистанцира од изјавите на Макрон за НАТО

Германската канцеларка, Ангела Меркел, и министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас, денес повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој оцени дека НАТО алијансата е мртва. Како оправдување за оваа негова изјава тој го наведе отсуството на координација меѓу САД и Турција, која, иако е членка на НАТО, неодамна воено

Меркел се дистанцира од изјавите на Макрон за НАТО

Меркел се дистанцира од изјавите на Макрон за НАТО

Германската канцеларка, Ангела Меркел, и министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас, денес повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој оцени дека НАТО алијансата е мртва. Како оправдување за оваа негова изјава тој го наведе отсуството на координација меѓу САД и Турција, која, иако е членка на НАТО, неодамна воено

Остро предупредување на Германија до Франција: Не го поткопувајте НАТО

Остро предупредување на Германија до Франција: Не го поткопувајте НАТО

Макрон изјави за „Економист“ оваа недела, дека НАТО е во „состојба на мозочна смрт“, наведувајќи го недостигот на координација и непредвидливоста на Америка предводена од претседателот Доналд Трамп. Тој исто така изрази сомнеж за безбедносниот принцип на Алијансата, според кој нападот врз еден сојузник би се третирал како напад над сите сојузници.

„Најн“ од Берлин за Париз: Меркел и Мас се дистанцираа од Макрон за НАТО

„Најн“ од Берлин за Париз: Меркел и Мас се дистанцираа од Макрон за НАТО

Фото: hln.be Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“. „НАТО, Северноатлантската алијанса е столбот на нашата одбрана. Сепак, сè повеќе е јасно дека ние Европејците, членки на ЕУ кои се во НАТО,

Мас ја брани улогата на Европа во НАТО

Мас ја брани улогата на Европа во НАТО

Шефот на германската дипломатија, Хајко Мас, повика на заштита и зачувување на улогата на Европа во трансатлантската алијанса на НАТО, наспроти критиките од францускиот претседател Емануел Макрон минатата недела, пренесе германската новинска агенција ДПА. „За Германија е јасно: Би било грешка да се поткопа НАТО“, рече Маас во коментарите објавени во

Меркел се дистанцира од изјавите на Макрон за НАТО

Меркел се дистанцира од изјавите на Макрон за НАТО

Германската канцеларка, Ангела Меркел, и министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас, денес повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој оцени дека НАТО алијансата е мртва. Како оправдување за оваа негова изјава тој го наведе отсуството на координација меѓу САД и Турција, која, иако е членка на НАТО, неодамна воено

Германија повторно се дистанцира од Макрон

Германија повторно се дистанцира од Макрон

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“. – НАТО, Северноатлантската алијанса е столбот на нашата одбрана. Сепак, сè повеќе е јасно дека ние Европејците, членки на ЕУ кои се во НАТО, треба

Меркел и Мас уште еднаш се дистанцираа од Макрон, НАТО не е во состојба на „мозочна смрт“

Меркел и Мас уште еднаш се дистанцираа од Макрон, НАТО не е во состојба на „мозочна смрт“

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“. Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел

Меркел против Макрон: НАТО е столбот на нашата одбрана!

Меркел против Макрон: НАТО е столбот на нашата одбрана!

Германската канцеларка Ангела Меркел и шефот на германската дипломатија Хајко Мас денес повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон кој оцени дека НАТО Алијансата минува низ фаза на „мозочна смрт“. „НАТО, Северноатлантскиот сојуз, претставува носечки столб на нашата одбрана. Сепак, јасно е дека ние Европејците, членките на Европската