притисни ентер »

Дајмлер драстично ќе го намали буџетот на Ф1 тимот на Мерцедес
Дајмлер драстично ќе го намали буџетот на Ф1 тимот на Мерцедес

Дајмлер драстично ќе го намали буџетот на Ф1 тимот на Мерцедес

Генералниот директор на Дајмлер, Ола Калениус ги отфрли шпекулациите дека компанијата планира да го повлече Мерцедес од Формула 1 шампионатот, но потврди дека се планира драстично намалување на буџетот на тимот. „Немаме причина да се повлечеме од Формула 1, исто како што Баерн Минхен нема причина да си замине од фудбалот. Финансиската обврска за настапување

Дајмлер драстично ќе го намали буџетот на Ф1 тимот на Мерцедес

Дајмлер драстично ќе го намали буџетот на Ф1 тимот на Мерцедес

Генералниот директор на Дајмлер, Ола Калениус ги отфрли шпекулациите дека компанијата планира да го повлече Мерцедес од Формула 1 шампионатот, но потврди дека се планира драстично намалување на буџетот на тимот. „Немаме причина да се повлечеме од Формула 1, исто како што Баерн Минхен нема причина да си замине од фудбалот. Финансиската обврска за настапување

За Mercedes нема логика да се повлече од Formula 1

За Mercedes нема логика да се повлече од Formula 1

Шефот на Daimler, Ола Калениус потврди дека Mercedes останува посветен на Formula 1 и покрај тоа што компанијата се обидува да ги намали трошоците Mercedes планира да ги намали своите трошоци, но и да го намали импактот врз околината кој го има мотоспортот. Поради тоа се претпоставуваше дека германската компанија ќе се повлече од Formula 1 каде доминира