притисни ентер »

БАФТА награди: „Рома“ најдобар филм
БАФТА награди: „Рома“ најдобар филм

БАФТА награди: „Рома“ најдобар филм

Фото: ЕПА Филмот „Рома“ на Алфонсо Куарон ја освои наградата за најдобар филм на Британската академија за филмска и телевизиска уметност (БАФТА) на синоќешната церемонија во Лондон. Драмата која го прикажува животот на куќната помошничка во семејство од средна класа во Мексико Сити во почетокот на седумдесетите години од минатиот век го победи фаворизираниот

Филмски и кралски ѕвезди заблескаа на црвениот килим на БАФТА

Филмски и кралски ѕвезди заблескаа на црвениот килим на БАФТА

Само неколку дена пред доделувањето на Оскарите, наградите БАФТА беа доделени во Лондон во Royal Albert Hall. Посебни гости на церемонијата беа принцот Вилијам и неговата сопруга, Кејт Мидлтон. Покрај наградите, втората најважна тема на ваквите ѕвездени настани се стајлинзите на присутните. Овој пат гостите блескаа со вистински филмски гламур. Проверете

„Фаворитката“ освои 7 награди БАФТА

„Фаворитката“ освои 7 награди БАФТА

Само неколку дена пред доделувањето на Оскарите, наградите БАФТА беа доделени во Лондон во Royal Albert Hall. Посебни гости на церемонијата беа принцот Вилијам и неговата сопруга, Кејт Мидлтон. Британската академија за филм и телевизија го прогласи филмот “Роми” за најдобар филм. Алфонсо Куарон (“Рома”) ја доби наградата за најдобар режисер. Филмот

BAFTA 2019: Гламурозен црвен килим и уште едно признание за Рами Малек

BAFTA 2019: Гламурозен црвен килим и уште едно признание за Рами Малек

Вчеравечер во Лондон, во престижниот Royal Albert Hall, се одржаа 72-те по ред Британски филмски награди (BAFTA), паралелно додека во Лос Анџелес се доделуваа музичките награди Греми, па затоа и познатите што беа номинирани и на двете листи се поделија во однос на нивното присуство. Па така Лејди Гага го освои целото внимание на црвениот килим во Лос

„The Favourite“ освои седум награди БАФТА, но не и за најдобар филм

„The Favourite“ освои седум награди БАФТА, но не и за најдобар филм

Филмот „The Favourite“ доби седум награди БАФТА, но наградата за најдобра филм ја зеде „Roma“ на Алфредо Куарон”, објавија светските медиуми. Актерките Оливија Колман и Рејчел Вајз беа почестени за нивната претстава во филмот на Јоргос Лантимос. „The Favourite“ исто така беше награден за „Најдобар британски филм“, „Продукциски дизајн“, „Најдобро оригинално

„Рома“ ја доби наградата на БАФТА за филм на годината

„Рома“ ја доби наградата на БАФТА за филм на годината

Наградата на Британската академија за филмска уметност (БАФТА) за најдобар филм му припадна на црно-белиот „Рома” на мексиканскиот режисер Алфонсо Куарон, а пак за најдобар британски филм е прогласен „Миленичка” на Јоргос Лантимос. Наградата за режија ја освои Куарон, Реми Малек го доби признанието за најдобра машка улога за „Боемска рапсодија”, а

Најдобрите моменти од БАФТА 2019: „The Favourite“ со 7 награди

Најдобрите моменти од БАФТА 2019: „The Favourite“ со 7 награди

Филмот „The Favourite“ доминираше на доделувањето на БАФТА наградите, со 7 освоени трофеи. Мексиканскиот филм „Roma“ беше прогласен за најдобар филм, додека Рами Малек е прогласен за најдобар актер за улогата на Фреди Меркјури во „Bohemian Rhapsody“. За најдобра актерка е прогласена Оливија Колман, додека за најдобра женска улога наградата отиде во

Филмот „Рома“ награден со БАФТА за најдобар филм

Филмот „Рома“ награден со БАФТА за најдобар филм

Филмот „Рома“ на Алфонско Куарон синоќа во Лондон ја освои наградата за најдобар филм на Британската академија за филмска и телевизиска уметност (БАФТА). Драмата која го прикажува животот на куќната помошничка во семејство од средната класа во Мексико Сити на почетокот на 70-те години од минатиот век го победи „Фаворитката“ на Јоргос Лантимос. Куарон

„Рома“ добитник на БАФТА за филм на годината

„Рома“ добитник на БАФТА за филм на годината

Наградата на Британската академија за филмска уметност (БАФТА) за најдобар филм му припадна на црно-белиот „Рома” на мексиканскиот режисер Алфонсо Куарон, а пак за најдобар британски филм е прогласен „Миленичка” на Јоргос Лантимос. Наградата за режија ја освои Куарон, Реми Малек го доби признанието за најдобра машка улога за „Боемска рапсодија”, а

„Рома“ - добитник на БАФТА за филм на годината

„Рома“ - добитник на БАФТА за филм на годината

Наградата на Британската академија за филмска уметност (БАФТА) за најдобар филм му припадна на црно-белиот „Рома“ на мексиканскиот режисер Алфонсо Куарон, а пак за најдобар британски филм е прогласен „Миленичка“ на Јоргос Лантимос. Наградата за режија ја освои Куарон, Реми Малек го доби признанието за најдобра машка улога за „Боемска рапсодија“, а