притисни ентер »

Алесандро Микеле ја напушта куќата Gucci
Алесандро Микеле ја напушта куќата Gucci

Алесандро Микеле ја напушта куќата Gucci

Синоќа, модната куќа Gucci објави дека се разделува од Алесандро Микеле, уметничкиот директор кој работеше за брендот повеќе од 7 години. Приказната на Милеке и Gucci започна за време на модната недела есен-зима 2015-2016 година посветена на машката гардероба, кога Франсоа-Анри Пино, претседател и извршен директор на Kering го официјализираше доаѓањето

Крај на една ера: По 2 децении во познатиот моден бренд, Алесандро Микеле го напушта „Gucci“

Крај на една ера: По 2 децении во познатиот моден бренд, Алесандро Микеле го напушта „Gucci“

По 7 величествени години на местото креативен директор на брендот „Gucci“, Алесандро Микеле се опрости од оваа улога. Француската групација „Kering“ во чие сопствеништво е италијанската модна куќа го најави неговото заминување во средата. „Неговата страст, неговата имагинација, неговата генијалност и неговата култура го ставија „Gucci“ во центарот

Алесандро Микеле го напушта Гучи?

Алесандро Микеле го напушта Гучи?

Алесандро Микеле го напушта Гучи по седум години како креативен директор, изјавија анонимни извори за WWD. Портпаролката на матичната компанија на Гучи, Керинг, по повеќекратните медиумски прашања изјави дека „нема коментар“, а официјалното соопштение од брендот се очекува деновиве. Еден од изворите вели дека од Микеле било побарано да направи големи