притисни ентер »

Меса: Моралес не треба да биде претседателски кандидат
Меса: Моралес не треба да биде претседателски кандидат

Меса: Моралес не треба да биде претседателски кандидат

Кандидатот на боливиската опозиција Карлос Меса изјави денеска дека актуелниот претседател Ево Моралес не треба да биде кандидат на новите избори за шеф на државата. Моралес, претходно изјави дека ќе распише нови претседателски избори бидејќи Организацијата на американските држави (ОАД) објави извештај во кој се наведува оти резултатите од претходните

Меса: Моралес не треба да биде претседателски кандидат

Меса: Моралес не треба да биде претседателски кандидат

Моралес, кој дојде на власт во 2006 година, ја бранеше својата победа на изборите, но истакна дека ќе ги прифати заклучоците на ОАД. Кандидатот на боливиската опозиција Карлос Меса изјави денеска дека актуелниот претседател Ево Моралес не треба да биде кандидат на новите избори за шеф на државата. Моралес, претходно денеска изјави дека ќе распише нови

Боливија: Моралес не треба да биде претседателски кандидат

Боливија: Моралес не треба да биде претседателски кандидат

Кандидатот на боливиската опозиција Карлос Меса изјави денеска дека актуелниот претседател Ево Моралес не треба да биде кандидат на новите избори за шеф на државата. Моралес, претходно денеска изјави дека ќе распише нови претседателски избори бидејќи Организацијата на американските држави (ОАД) објави извештај во кој се наведува оти резултатите од

Претседателот на Боливија, по насилните протести , се согласи на нови избори

Претседателот на Боливија, по насилните протести , се согласи на нови избори

Моралес се согласи на нови избори и по извештајот на Организацијата на американски држави (ОАС), каде биле посочени бројни неправилности на претседателскит избори на 20. октомври , каде Моралес победи со доволна разлика за да нема втор круг. Во денешниот извештај на ОАС, биле откриени „јасни манипулации“ во системот на гласање. Моралес дојде на власт

Моралес ќе распише нови претседателски избори во Боливија

Моралес ќе распише нови претседателски избори во Боливија

Претседателот на Боливија Ево Моралес денеска објави дека ќе распише нови претседателски избори откако Организацијата на американски држави (ОАД) објави извештај во кој се вели дека резултатите од минатите избори, за кои тој беше избран за четврти мандат , треба да се поништат поради нерегуларности. Моралес исто така најави дека ќе ги замени членовите

Моралес попушти, ќе има нови избори во Боливија

Моралес попушти, ќе има нови избори во Боливија

Боливискиот претседател, Ево Моралес, објави дека ќе распише нови претседателски избори откако Организацијата на американски држави објави извештај во кој се вели дека резултатите од минатите избори, за кои тој беше избран за четврти мандат, треба да се поништат поради нерегуларности, објави АП. Моралес попушти и пред притисокот од повеќенеделните

Моралес ќе распише нови претседателски избори во Боливија

Моралес ќе распише нови претседателски избори во Боливија

Моралес синоќа повика на итни разговори со опозицијата поради повеќенеделните немири што ја зафатија земјата, и побара и од папата да се вклучи во разговорите. Претседателот на Боливија Ево Моралес денеска објави дека ќе распише нови претседателски избори откако Организацијата на американски држави (ОАД) објави извештај во кој се вели дека резултатите

Моралес се согласи на нови претседателски избори во Боливија

Моралес се согласи на нови претседателски избори во Боливија

Боливискиот левичарски претседател Евро Моралес е сигурен во својата победа и во неделата се соглас на одржување нови претседателски избори по објавување на извештајот на Организацијата на американските држави (OAS) чиишто набљудувачи наводно откриле сериозни неправилноста на изборите одржани на 20-ти октомври. Откако изборната комисија објави дека

Моралес попушти: После насилните протести, ќе распише нови претседателски избори!

Моралес попушти: После насилните протести, ќе распише нови претседателски избори!

Претседателот на Боливија, Ево Моралес изјави дека ќе распише нови претседателски избори откако опозицијата ги отфрли изборните резултати, обвинувајќи го за изборна измама. Говорејќи на вондредната прес-конференција, долгогодишниот лидер на Боливија порача дека ќе распише нови претседателски избори, а исто така и ќе ги смени членовите на државната