притисни ентер »

Чудо на Светското првенство: Чиле губеше, па ја разби Австрија
Чудо на Светското првенство: Чиле губеше, па ја разби Австрија

Чудо на Светското првенство: Чиле губеше, па ја разби Австрија

Ракометарите на Чиле го направија најголемото изненадување во досегашниот дел од Светското првенството. Чиле во Данска денес ја совлада фаворизираната Австрија со 32:24. Полувремето заврши со во корист на Австрија 15:14, но во второто полувреме се случи вистинско ракометно чудо. Чиле го доби вториот дел со 18:9 и заслужено запиша два големи бода и

Сензација во Хернинг: Чиле ја сруши Австрија

Сензација во Хернинг: Чиле ја сруши Австрија

Првиот натпревар од 2. коло во првиот дел од групната фаза кој се одигра денеска во Хернинг донесе вистинска сензација. Репрезентацијата на Чиле која пред два дена загуби убедливо од Данска успеа да ја совлада фаворизираната Австрија со 32:24 и си обезбеди приклучок во трката за влез во главната фаза. Иако се очекуваше Австрија да го добие овој дуел,

Првокласна сензација на СП: Чиле ја разби Австрија

Првокласна сензација на СП: Чиле ја разби Австрија

Фото: skysportaustria.at Ремито на Аргентина со Унгарија (25:25) е ништо во споредба со сензацијата што ја приреди Чиле на Светското ракометно првенство во Германија и во Данска. Претставникот на Јужна Америка, кој важи за тотален аутсајдер на турнирот, приреди чудо со убедливиот триумф над Австрија со 32:24 (полувреме 14:15) во второто коло од групата

Домаќините по втор триумф

Домаќините по втор триумф

Данска во групата Ц го пречекува Тунис во Хернинг, додека Германија во групата А игра со Бразил во Берлин. По убедливото отворање на СП на Данска во Копенхаген (победа над Чиле, 39:16) домаќинот се сели во Хернинг, каде вечерва (20:15) се соочува со Тунис во групата Ц. И додека Данците со поддршка на своите фанови ќе атакува на втор мундијалски триумф,