притисни ентер »

Дончиќ не престанува да руши рекорди во НБА
Дончиќ не престанува да руши рекорди во НБА

Дончиќ не престанува да руши рекорди во НБА

Словенечкиот репрезентативец Лука Дончиќ одново е во центарот на вниманието во НБА лигата, затоа што запиша нов рекорд во денешната победа на Далас над Њу Орлеанс (130:84). Дончиќ се изедначи со серијата на Мајкл Џордан на 18 натпревари да постигна барем 20 поени, пет скока и пет асистенции. Дончиќ им се приклучи на Џордан и на Оскар Робертсон како

Дончиќ не престанува да руши рекорди во НБА

Дончиќ не престанува да руши рекорди во НБА

Словенечкиот репрезентативец Лука Дончиќ одново е во центарот на вниманието во НБА лигата, затоа што запиша нов рекорд во денешната победа на Далас над Њу Орлеанс (130:84). Дончиќ се изедначи со серијата на Мајкл Џордан на 18 натпревари да постигна барем 20 поени, пет скока и пет асистенции. Дончиќ им се приклучи на Џордан и на Оскар Робертсон како

Дончиќ израмни рекорд на Џордан, Далас го понижи Њу Орлеанс

Дончиќ израмни рекорд на Џордан, Далас го понижи Њу Орлеанс

Екипата на Далас Маверикс со поигра со Њу Орлеанс Пеликанс со 130-84 во првиот натпревар од вечерашната програма во НБА лигата. Клубот од Тексас беше доминантен, ги доби во своја полза сите четири периоди за 16 сезонско славје или поточно петта победа во низа. Со оглед на резултатот голем број на играчи добија шанса, но одново се издвои Лука Дончиќ

Дончиќ израмни рекорд на Мајкл Џордан!

Дончиќ израмни рекорд на Мајкл Џордан!

Кошаркарите на Далас забележаа нова победа во НБА лигата, откако славеа на дуелот против Њу Орлеанс со убедливи 130-84. Лука Дончиќ на вечерашниот меч го стигна Мајкл Џордан по бројот на натпревари едноподруго на кои еден кошаркар имал барем 20 поени и по пет скока и асистенции. Џордан и Дончиќ имаат по 18 меча, а 20-годишниот Словенец на следниот

Дончиќ диригираше, Далас со 46 разлика го „растури“ Њу Орлеанс

Дончиќ диригираше, Далас со 46 разлика го „растури“ Њу Орлеанс

Кошаркарите на Далас Маверикс продолжуваат со фантастичните партии во НБА лигата оваа сезона. Во единствениот вечерашен натпревар од најквалитетното кошаркарско натпреварување на светот, тимот од Тексас запиша повеќе од убедлива победа пред својата публика, затоа што со 46 поени разлика го „растури“ Њу Орлеанс Пеликанс (130-84) Гостите, сили за надигрување

Дончиќ не застанува, се израмни со Џордан и Робертсон

Дончиќ не застанува, се израмни со Џордан и Робертсон

Далас го совлада Њу Орлеанс со 130:84 во првиот натпревар од програмата во НБА лигата, а повторно во центарот на вниманието беше словенечкиот репрезентативец. Лука Дончиќ го заврши мечот со 26 поени, 9 асистенции и 6 скока и се израмни со Мајкл Џордан по бројот на „врзани“ натпревари со ефект 20+5+5. Ова беше негов 18-ти последователен дуел со вакви

Лука Дончиќ вечерва изедначи НБА рекорд кој го држеше Мајк Џордан

Лука Дончиќ вечерва изедначи НБА рекорд кој го држеше Мајк Џордан

Словенецот доминира во најсилната кошаркарска лига на светот, испишува историја. Лука Дончиќ на вечерашниот меч на Далас маверикс против Њу Орлеанс пеликанс, го стигна Мајкл Џордан по бројот на натпревари едноподруго на кои еден кошаркар имал барем 20 поени и по пет скока и асистенции. Џордан и Дончиќ имаат по 18 меча, а 20-годишниот Словенец на следниот

Дончиќ не престанува да руши рекорди во НБА

Дончиќ не престанува да руши рекорди во НБА

Словенечкиот репрезентативец Лука Дончиќ одново е во центарот на вниманието во НБА лигата, затоа што запиша нов рекорд во денешната победа на Далас над Њу Орлеанс (130:84). Дончиќ се изедначи со серијата на Мајкл Џордан на 18 натпревари да постигна барем 20 поени, пет скока и пет асистенции. Дончиќ им се приклучи на Џордан и на Оскар Робертсон како

Часовникот на Лука Дончиќ вреди вистинско богатство

Часовникот на Лука Дончиќ вреди вистинско богатство

Има само 20 години, блеска во НБА и може да си дозволи таков луксуз Лука Дончиќ со своите игри сезонава се промовираше во една од главните ѕвезди во НБА лигата. Младиот 20-годишен Словенец е незадржлив во дресот на Далас и има просек од речиси трипл-дабл на меч. Многумина почнаа да го споредуваат Дончиќ со некои од најславните НБА кошаркари, иако Лука

Неш го пофали Дончиќ: Ниту Леброн не беше добар како него на тие години!

Неш го пофали Дончиќ: Ниту Леброн не беше добар како него на тие години!

Поранешната НБА ѕвезда, Стив Неш зборуваше за лидерските способности на Лука Дончиќ. Според славниот плејмејкер, ниту Леброн Џејмс не играл на ниво како Словенецот на 20 годишна возраст. Дончиќ минатата година ја освои титулата најдобар нов играч во лигата, а оваа сезона бележи просек од 30,3 поени, 10,3 скокови и 9,2 асистенции што е речиси „трипл