притисни ентер »

Падна косовската Влада – вечерва беше изгласана недоверба во Албин Курти
Падна косовската Влада – вечерва беше изгласана недоверба во Албин Курти

Падна косовската Влада – вечерва беше изгласана недоверба во Албин Курти

Вечерва со 82 гласа „За“, 32 гласа „Против“ и еден воздржан пратениците изгласаа недоверба во владата предводена од Албин Курти. Имено, на денешната маратонска седница во Собранието на Косово, на дневен ред била ставена точката за гласање на доверба на владата на Албин Курти, кој претходно без консултација го разреши Агим Велиу министерот за внатрешни

Падна косовската Влада, Курти повеќе не е премиер

Падна косовската Влада, Курти повеќе не е премиер

Албин Курти повеќе не е премиер на Косово, откако Собранието изгласа недоверба на Владата. За ова гласаа 82 гласа пратеници, 32 беа „против“ и еден „воздржан“ на гласањето по иницијатива за недоверба, која беше иницирана од ЛДК. Во салата на Собранието беа присутни 117 пратеници. Расправата во косовскиот Парламент траеше во текот на целиот ден, а ја

Падна косовската влада, Курти повеќе не е премиер

Падна косовската влада, Курти повеќе не е премиер

Косовскиот парламент, на вонредната седница свикана на барање на пратениците на Демократскиот сојуз на Косово и опозицијата, ѝ изгласа недоверба на владата на Аљбин Курти. Косовскиот парламент, на вонредната седница свикана на барање на пратениците на Демократскиот сојуз на Косово и опозицијата, ѝ изгласа недоверба на владата на Аљбин Курти. За недоверба

ПАДНА ВЛАДАТА НА АЛБИН КУРТИ: Косово оди на избори кога ќе се смири КОРОНА

ПАДНА ВЛАДАТА НА АЛБИН КУРТИ: Косово оди на избори кога ќе се смири КОРОНА

Со 82 гласа „за“, 32 „против“ и 1 воздржан Собранието на Косово гласаше за недоверба на Владата на Албин Курти. Албин Курти беше на чело на извршната власт на земјата само 51 ден, што е најкратко досега во владата на Косово. Предлогот за соборување на Курти го започна Демократската лига на Косово, со која Движењето Самоопределување беше во владејачката

ПАДНА ВЛАДАТА НА АЛБИН КУРТИ: Косово оди на избори кога ќе се смири КОРОНА

ПАДНА ВЛАДАТА НА АЛБИН КУРТИ: Косово оди на избори кога ќе се смири КОРОНА

Со 82 гласа „за“, 32 „против“ и 1 воздржан Собранието на Косово гласаше за недоверба на Владата на Албин Курти. Албин Курти беше на чело на извршната власт на земјата само 51 ден, што е најкратко досега во владата на Косово. Предлогот за соборување на Курти го започна Демократската лига на Косово, со која Движењето Самоопределување беше во владејачката

Курти: Договорот со Србија веќе е постигнат

Курти: Договорот со Србија веќе е постигнат

Премиерот на Косово Аљбин Курти повтори на седница на косовското собрание дека договорот со Србија веќе е постигнат и додаде дека не било до него дали ќе оди во Вашингтон. Премиерот на Косово Аљбин Курти повтори на седница на косовското собрание дека договорот со Србија веќе е постигнат и додаде дека не било до него дали ќе оди во Вашингтон. „Имаше

Падна косовската Влада: Изгласана недоверба на Албин Курти

Падна косовската Влада: Изгласана недоверба на Албин Курти

Вечерва со 82 гласа „За“, 32 гласа „Против“ и еден воздржан пратениците изгласаа недоверба во владата предводена од Албин Курти. Имено, на денешната маратонска седница во Собранието на Косово, на дневен ред била ставена точката за гласање на доверба на владата на Албин Курти, која беше иницирана од ЛДК. Курти претходно без консултација го разреши министерот

Падна владата на Албин Курти

Падна владата на Албин Курти

Со мнозинство гласови во косовскиот парламент во средата доцна вечерта беше изгласана недоверба на владата на Албин Курти. За недоверба на владата предводена до движењето Самоопределување гласале 82 пратеници, 32 биле против а двајца биле воздржани. Барањето за гласање недоверба на владата на Кури, ја покрена Демократскиот сојуз на Косово (LDK), дел

Падна владата во Приштина: Албин Курти повеќе не е премиер на Косово

Падна владата во Приштина: Албин Курти повеќе не е премиер на Косово

Косовскиот парламент, на вонредна седница изгласа недоверба на владата на премиерот Албин Курти што како точка на дневниот ред беше поднесена од пратениците на ДСК. За недоверба на владиниот кабинет се изјаснија 82 пратеника од вкупно 117 присутни во моментот на гласање. Против беа 32 народни избраника, додека еден беше воздржан, пренесува „Косово