притисни ентер »

Хамилтон со триумфот во Абу Даби израмни рекорд на Сена
Хамилтон со триумфот во Абу Даби израмни рекорд на Сена

Хамилтон со триумфот во Абу Даби израмни рекорд на Сена

Луис Хамилтон ја освои шестата титула во Формула 1, а сезоната ја заврши со победа на патеката во Абу Даби. За него тоа беше 250. трка, а дури 50. пат  стигна до триумф откако тргна од првата позиција. Хамилтон водеше од првиот до последниот круг по 19. пат и така го израмни рекордот на легендарниот Ајртон Сена. Lewis Hamilton has equalled Ayrton Senna's

Хамилтон се изедначи со својот идол од детството

Хамилтон се изедначи со својот идол од детството

Луис Хамилтон и оваа сезона покажа апсолутна доминација во Ф1 циркузот. Британецот вчера славеше на последната трка во Абу Даби и на најдобар можен начин ја затвори сезоната во која стигна до шестата титула во својата кариера. За Британецот ова беше 250. трка, а дури 50. пат  стигна до триумф откако тргна од првата позиција. Хамилтон водеше од првиот