притисни ентер »

Рецепт за највкусните палачинки кои некогаш ги имате пробано
Рецепт за највкусните палачинки кои некогаш ги имате пробано

Рецепт за највкусните палачинки кои некогаш ги имате пробано

ИЗВОР Скопје24 | јуни 29, 2020 Веруваме дека не постои човек кој не сака палачинки, иако некој обожава благи, има и такви кои ги сакаат солени, но за вкусни палачинки неизбежен е рецепт од внимателно одбрани состојки за нивно максимално уживање. Ова е точниот рецепт за совршените палачинки, следете ја оваа постапка: Состојки: 2 јајца 4 шолји брашно

Арапски лепињи

Арапски лепињи

Внатре се меки, а однадвор крцкави. Потребни состојки: 10 г квасец, 1/2 лажица шеќер, 80 мл топла вода, 100 мл јогурт, 1 лажичка сол, 1 лажица масло, 250 г брашно и путер за премачкување. Начин на приготвување: Растворете го квасецот во млака вода. Измешајте го брашното, а потоа извадете 2 лажици настрана. Додадете шеќер, сол, вода, јогурт и на крај

Прсти ќе излижете: Подгответе Арапски лепињи од кои целиот дом ќе замириса прекрасно

Прсти ќе излижете: Подгответе Арапски лепињи од кои целиот дом ќе замириса прекрасно

ИЗВОР Скопје24 | јуни 27, 2020 Вкусни и ароматични арапски лепињи, внатре се меки, а однадвор крцкави. За нивна подготовка ви се потребни: 10 г квасец, 1/2 лажица шеќер, 80 мл топла вода, 100 мл јогурт, 1 лажичка сол, 1 лажица масло, 250 г брашно и путер за премачкување. Подготовка: Растворете го квасецот во млаката вода. Измешајте го брашното, а потоа

Брза и вкусна пита

Брза и вкусна пита

Кога еднаш ќе ја пробате ќе ја правите уште 100 пати. Неверојатно е мека, сочна и вкусна, посебно со јогурт. Идеална е за брза вечера или појадок… Состојки: 3 јајца 1 лажичка сол 1/2 лажичка црн пипер 2 лажици кисела павлака 100 мл масло 200 мл јогурт 6 лажици брашно 2 лажици гриз 1/2 кесичка прашок за печиво 1 тиквичка 1/2 страк праз 1 домат сусам

СЕНЗАЦИЈА – Златен рецепт за златна проја – досега најмеката, не го пропуштајте овој рецепт

СЕНЗАЦИЈА – Златен рецепт за златна проја – досега најмеката, не го пропуштајте овој рецепт

Здраво на сите, овој златен рецепт за проја не го пропуштајте! Многу брзо се приготвува од само неколку состојки, а во комбинација со сирење или кајмак, феноменална е за појадок, вечера или предјадење. Оваа вкусна проја останува многу мека дури и до следниот ден. Потребни состојки: 4 јајца 1 лажичка сол 400 мл јогурт 100 мл масло 250 г пченкарно брашно

Нешто ново и необично – прелиени погачици со сирење, млечен вкус и мирис

Нешто ново и необично – прелиени погачици со сирење, млечен вкус и мирис

Прелиени погачици со сирење, млечен вкус и мирис. Се приготвуваат многу едноставно и одлични се за вечера или појадок. Потребни состојки: 100 мл топло млеко 1 супена лажица сув квасец 1 супена лажица шеќер 100 мл топла вода 100 мл масло 1 белка 550 г брашно 1 лажичка сол За прелив: 200 мл јогурт 2 лажици кисела павлака или кисело млеко 1 жолчка сусам

Здрави и лесни закуски за целото семејство

Здрави и лесни закуски за целото семејство

Денес ќе ви дадеме неколку предлози за здрави и лесни за подготовка закуски за целото семејство. Појадок: Пченкарни мафини со јогурт Лесен рецепт кој им успева на сите, ќе уживате во овие солени залчиња. Состојки: 2 чаши јогурт, (200 гр) пченкарно брашно, 1 чаша брашно, 3 јајца, 100 мл масло, сол, 1/2 пециво, 200 гр сирење, 200 гр. спанаќ, 200 мл јогурт,