притисни ентер »

Високи затворски казни за предивикување паника во финалето на Лигата на шампионите
Високи затворски казни за предивикување паника во финалето на Лигата на шампионите

Високи затворски казни за предивикување паника во финалето на Лигата на шампионите

Четворицата млади Мароканци се осудени на високо затворски казни поради предизвикување на стампедото на торинскиот плоштад Сан Карло на кој околу 30.000 луѓе го следеа финалето од Лигата на шампионите меѓу Јувентус и Реал Мадрид во Кардиф во јуни 2017 година, кога загинаа две лица а над 1.600 беа повредени. Момчињата на возраст меѓу 20 и 22 години