притисни ентер »

Иванов: Македонскиот народ каде и да е да не се плаши

Иванов: Македонскиот народ каде и да е да не се плаши

Македонскиот народ каде и да е, да не се плаши, порача попладнево претседателот Ѓорѓе Иванов во своето обраќање до јавноста по повод договорот со Атина за името Република Северна Македонија. Иванов рече дека нема да потклекне под закани и уцени и дека неговиот став е конечен, дека договорот со Грција е штетен. „Дали е патриотизам да се менува преамбулата

Иванов: Договорот со Грција е штетен и нема да го потпишам

Иванов: Договорот со Грција е штетен и нема да го потпишам

Во ТВ-обраќање попладнево тој пред македонската јавност соопшти дека  договорот му бил доставен на увид утрово на средба со  Заев и Димитров на која, како што рече, им кажал дека е нивни личен договор, нивна лична одлука и нивна одговорност. - Им укажав дека овој штетен договор претставува напуштање на досега изградените суштински државни позиции кои

Иванов: Нема да дозволам легализација на политички дивоградби, не се плашам од закани и уцени

Иванов: Нема да дозволам легализација на политички дивоградби, не се плашам од закани и уцени

Договорот за името е личен договор помеѓу премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Овој договор е неприфатлив, нема да дозволам легализација на политички дивоградби, односно нема да го потпишам договорот за името со Грција, рече претседателот Ѓорге Иванов при денешното обраќање кон јавноста. Иванов истакна дека владата

Иванов: Нема да потпишам штетен за земјата личен договор на Заев и Димитров

Иванов: Нема да потпишам штетен за земјата личен договор на Заев и Димитров

Нема да легализирам политички дивоградби и лични договори, Македонци чувајте го вековниот идеал на непокорот, порача во средата попладнето македионскиот претседате Ѓорге Иванов во своето обраќање до нацијата откако претходно првпат на увид му беше доставен постигнатиот договор меѓу македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев односно Алесксис Ципрас коишто

Иванов: Договорот со Грција е штетен и нема да го потпишам

Иванов: Договорот со Грција е штетен и нема да го потпишам

Скопје, 13 јуни 2018 (МИА) - Претседателот Ѓорге Иванов денеска оцени дека договорот со Грција е штетен за Република Македонија, дека е лична одлука и одговорност на премиерот Зоран Заев и министерот Никола Димитров и дека нема да го потпише. Во ТВ-обраќање до граѓаните, шефот на државата рече дека со договорот што вчера беше постигнат и објавен меѓу

Иванов: Нема да подржам и потпишам ваков штетен текст на договор

Иванов: Нема да подржам и потпишам ваков штетен текст на договор

Мојот став е конечен, нема да поддржам и потпишам ваков штетен текст на договор, изјави на прес-конференција македонскиот претседател Ѓорге Иванов. Тој истакна дека денеска за прв пат имал увид во договорот со кој, како што рече, прекршени се позициите кои досега беа изградени. „На средбата со Заев и Димитров им кажав дека ова е нивен личен договор,

Иванов: Овој штетен договор е единствен во историјата на човештвото, и е неприфатлив

Иванов: Овој штетен договор е единствен во историјата на човештвото, и е неприфатлив

35 Споделувања Share Tweet Нема да поддржам и да потпишам ваков штетен текст на договор, изјави денеска претседателот Ѓорге Иванов во неговото обраќање откако премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димотров му го доставија договорот за името меѓу Македонија и Грција. Иванов рече дека ова е личен договор на Заев и Димитров, нивна

Иванов: Договорот за името е политичка дивоградба

Иванов: Договорот за името е политичка дивоградба

ЕУ и НАТО не смеат да бидат алиби за лош договор, рече Иванов Недостоинствен и неприфатлив. Вака претседателот Ѓорге Иванов го карактеризираше договорот меѓу македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, со кој се предвидува севкупна употреба на името Република Северна Македонија. Иванов во денешното обраќање беше дециден дека нема да

Иванов: Нема да поддржам и потпишам ваков штетен текст на договор

Иванов: Нема да поддржам и потпишам ваков штетен текст на договор

Договорот за името е личен договор помеѓу премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Овој договор е неприфатлив, нема да дозволам легализација на политички дивоградби, односно нема да го потпишам договорот за името со Грција, рече претседателот Ѓорге Иванов при денешното обраќање кон јавноста. Иванов истакна дека владата