притисни ентер »

Кадетите поразени од Русија на ЕП
Кадетите поразени од Русија на ЕП

Кадетите поразени од Русија на ЕП

Кадетската репрезентација на Северна Македонија ќе разигрува за пласман од деветтото до шеснаесеттото место на Европското првенство за кошаркари до 16 години, откако денеска избраниците на Денис Дервишевиќ беа поразени од селекцијата на Русија со 70-45 (11-7, 19-11, 16-7 и 24-20). Андреј Митревски со 14 поени беше единствен кој имаше двоцифрен ефект

Висок пораз од Русија во осминафиналето, Македонија ќе се бори за опстанок во елитата

Висок пораз од Русија во осминафиналето, Македонија ќе се бори за опстанок во елитата

Кошаркарската репрезентација на Македонја загуби со 25 поени разлика (75-40) во пресметката со Русија во осминафиналето на Европското првенство, сега целта е да се обезбеди опстанок во елитата. Кошаркарската репрезентација на Македонја загуби со 25 поени разлика (75-40) во пресметката со Русија во осминафиналето на Европското првенство, сега целта

Кадетите доживеаја колапс со Русија, следи грчевита борба за опстанок во елитата

Кадетите доживеаја колапс со Русија, следи грчевита борба за опстанок во елитата

По серијата одлични изданија во групната фаза, македонската кадетска репрезентација ова попладне потфрли во дуелот со Русија, па така наместо влез во четвртфиналето на Европското првенство во Италија, селекцијата до 16 години сега ќе мора да се бори за опстанок во елитата. Во најлошиот меч на турнирот, Македонија беше совладана од Русија со високи

Кадетите доживеаја колапс со Русија, следи грчевите борба за опстанок во елитата

Кадетите доживеаја колапс со Русија, следи грчевите борба за опстанок во елитата

По серијата одлични изданија во групната фаза, македонската кадетска репрезентација ова попладне потфрли во дуелот со Русија, па така наместо влез во четвртфиналето на Европското првенство во Италија, селекцијата до 16 години сега ќе мора да се бори за опстанок во елитата. Во најлошиот меч на турнирот, Македонија беше совладана од Русија со високи

Кадетите поразени од Русија на ЕП, ќе разигрува за пласман од деветтото до шеснаесеттото место

Кадетите поразени од Русија на ЕП, ќе разигрува за пласман од деветтото до шеснаесеттото место

Кадетската репрезентација на Северна Македонија ќе разигрува за пласман од деветтото до шеснаесеттото место на Европското првенство за кошаркари до 16 години, откако денеска избраниците на Денис Дервишевиќ беа поразени од селекцијата на Русија со 70-45 (11-7, 19-11, 16-7 и 24-20). Андреј Митревски со 14 поени беше единствен кој имаше двоцифрен ефект

ЕП У-16: Убедлив пораз од Русија, следува битка за опстанок

ЕП У-16: Убедлив пораз од Русија, следува битка за опстанок

Младите македонски кошаркари попладнево го одиграа најслабиот меч на ЕП до 16 год. Во италијанскиот град Удине и загубија убедливо со 70-45  од репрезентацијата на Русија. За разлика од претходните три средба во групната фаза овојпат наидовме на цврст противник кој одлично играше во одбраната и дозволи Македонија во вкупно 3 четвртини да постигне само

Кадетите поразени од Русија на ЕП, ќе разигрува за пласман од деветтото до шеснаесеттото место

Кадетите поразени од Русија на ЕП, ќе разигрува за пласман од деветтото до шеснаесеттото место

Кадетската репрезентација на Северна Македонија ќе разигрува за пласман од деветтото до шеснаесеттото место на Европското првенство за кошаркари до 16 години, откако денеска избраниците на Денис Дервишевиќ беа поразени од селекцијата на Русија со 70-45 (11-7, 19-11, 16-7 и 24-20). Андреј Митревски со 14 поени беше единствен кој имаше двоцифрен ефект

Младите кошаркари торпедирани од Русија

Младите кошаркари торпедирани од Русија

Репрезентацијата до 16 години на ЕП во Удине во осминадиналето претрпе убедлив пораз од 25 поени разлика од врсниците од Русија. Кошаркарската репрезентација на Македонија 16 години е поразена од селекцијата на Русија со убедливи 70:45 на Европското првенство во Удине, Италија. По поразот од Русија наместо во четвртфиналето, младите кошаркари ќе играат

Наместо чудо, потоп против Русија

Наместо чудо, потоп против Русија

Селекцијата на Македонија за кошаркари до 16 години не успеа да се пласира во четвртфиналето од Европското Првенство во Удинезе, откако попладнево претрпе убедлив пораз од Русија (70-45). Нашите млади кошаркари се надеваа на чудо, но тотално потфрлија во играта во нападот, завршувајќи го мечот со катастрофални 45 постигнати поени (само 25 во првите

Убедлив пораз од Русија на ЕП, македонската репрезентација ќе се бори за опстанок

Убедлив пораз од Русија на ЕП, македонската репрезентација ќе се бори за опстанок

Кадетската кошаркарска репрезентација на Македонија по одличните настапи во групната фаза доживеа тежок и убедлив пораз од Русија со 70:45, со што не успеа да обезбеди место меѓу најдобрите селекции на Европското првенство од А дивизија. Наместо место меѓу најдобрите, Македонија по убедливиот пораз од Русија ќе разигрува за пласман од 9 до 16 место,