притисни ентер »

Кереместа, лесна освежителна сладолед торта
Кереместа, лесна освежителна сладолед торта

Кереместа, лесна освежителна сладолед торта

Тортата е многу вкусна, лесна, кремаста, како сладолед. Буквално се топи во уста. Потребно е: За филот : 4 жолчки 600 мл млеко 10 гр ванилин шеќер 80 гр шеќер 40 гр пудинг од ванила 1 лажица густин 125 гр путер 120 гр чоколадо (100 гр за готвење и 20 гр чоколадо со лешници) 1 лажичка какао 40 гр лешници 30 гр мелена плазма За кората: 4 белки прстофат

„Лудило компир“ од рерна: За ова јадење сите ќе ви бараат рецепт

„Лудило компир“ од рерна: За ова јадење сите ќе ви бараат рецепт

Богато и вкусно јадење кое со сигурност ќе ве воодушеви - совршено за неделен ручек! Потребни состојки (за 3 до 4 лица): - 800 гр. компир - 200 гр. спанаќ - 2-3 чешниња лук - 1 главица кромид - 1 коцка за супа од зеленчук - 200 мл. вода - 3 лажици брашно - половина лажичка мелена црвена пиперка - 1 лажица пире или паста од домати - 40 гр. кајмак -

Американска пита со јаболка и цимет – неодоливо вкусна и рај за непцето!

Американска пита со јаболка и цимет – неодоливо вкусна и рај за непцето!

Ви прикажуваме рецепт како да направите американска пита со прекрасен мирис и вкус. Состојки Тесто: 125 гр брашно 1 јајце 50 гр шеќер 1 ванилин шеќер 1 прашок за пециво 50 гр стопен путер Фил: 4 јаболки (излупени, исчистени и ситно исецкани) 25 гр путер половина лажичка цимет прстофат морско оревче две лажички густин 45 гр шеќер 1 ванилин шеќер сок

Зајакнете го имунитетот со 2 витамински бомби

Зајакнете го имунитетот со 2 витамински бомби

Добриот имунитет е отпорност на организмот на различни болести, а со тоа и добро здравје. Иако во нашите аптеки секојдневно има сè повеќе препарати за зајакнување на имунитетот, народните лекови не ја губат својата популарност и значењето во овој процес. Тоа е разбирливо бидејќи ниеден синтетички препарат од аптека не може да ги замени природните производи

Торта „Чоколадно срце“ со три вида чоколадо

Торта „Чоколадно срце“ со три вида чоколадо

Чоколадната торта никого не остава рамнодушен… Посебно ако е здрава и направена од вистинско чоколадо, без глутен, без шеќер, без јајца и без печење. Со едноставни зафати, ова „Чоколадно срце“ се подготвува со три вида чоколадо. Подготовка за првиот слој: – 150 грама бадеми, – 50 гр. исушен кокос во трошки, – 3 лажици јаворов сируп (или течен засладувач

Црвени мафини

Црвени мафини

СОСТОЈКИ: – 110 г омекнат путер – 160 г шеќер – 1 ванилин шеќер – ½ лажичка црвена слаткарска боја – 1 јајце – 3 лажици сончогледово масло – ¾ лажички сок од лимон – 190 г брашно – ½ лажичка прашок за печиво – ½ лажичка сода-бикарбона – ¾ лажици какао – 70 мл млеко – 70 мл павлака за готвење – 35 г мелени бадеми – 35 г темна чоколада ЗА ДЕКОРАЦИЈА

Сочен колач со јаболка и ореви и неодолив крем од сирење

Сочен колач со јаболка и ореви и неодолив крем од сирење

Неодолива комбинација од јаболка, ореви и крем од сирење... Совршен сладок вкус! Потребно е: За тестото: 300 гр брашно 190 гр кафеав шеќер 250 мл масло 4 јајца 1/2 лажиче сода бикарбона 1 лажиче цимет 2 јаболка, изрендани 100 гр ореви, сецкани За кремот: 100 гр омекнат путер 200 гр крем сирење 50 гр кафеав шеќер 1 лажица мед Подготовка: – Во еден 

ДОМАШНА НУТЕЛА СПОРЕД Рецепт на нутриционист: Здрава верзија на популарниот намаз, малку луѓе знаат дека се прави толку лесно!

ДОМАШНА НУТЕЛА СПОРЕД Рецепт на нутриционист: Здрава верзија на популарниот намаз, малку луѓе знаат дека се прави толку лесно!

Намазите од лешници и чоколади се омилен додаток на парче леб или палачинки, без разлика дали сте дете или возрасен! Но, дали знаевте дека лесно можете да направите домашен намаз како што е Нутела ? И тоа без адитиви? Ума Најду, нутриционист и психијатар, го сподели својот рецепт за намаз од чоколадо и лешник без додаток на шеќер, што ќе ве воодушеви

Предлог за денес: Колач од карамела

Предлог за денес: Колач од карамела

Кремаст и вкусен колач што ќе им се допадне на сите. Потребни состојки: 4 јајца 100 гр шеќер 2 лажици вода 2 лажици млеко 2 лажици масло 100 гр брашно 2 лажици какао во прав 1 прашок за печиво За филот: 800 мл млеко 1 ванилин шеќер 3 пудинзи од карамела 200 гр путер 10 лажици шеќер 400 мл слатка павлака 1 желатин Начин на подготовката: Измешајте ги