притисни ентер »

Пасквал: Не го сакам зборот „одмазда“, но…
Пасквал: Не го сакам зборот „одмазда“, но…

Пасквал: Не го сакам зборот „одмазда“, но…

Вардар го очекува настапот на завршниот турнир во Лигата на шампионите против Барселона во Келн. Тренерот на каталонците Чави Пасквал, вели дека неговите пулени ќе имаат екстра мотивација пред дуелот со македонскиот шампион. „Дуелите од регуларниот дел од сезоната немаат врска со полуфиналето. Ќе биде тешка борба, а мечот и за двата тима ќе започне

Пасквал: Не го сакам зборот „одмазда“, но секако дека имаме екстра мотивација за Вардар

Пасквал: Не го сакам зборот „одмазда“, но секако дека имаме екстра мотивација за Вардар

За помалку од една недела, Барселона и Вардар ќе го одиграат полуфиналето на завршниот турнир во Лигата на шампионите. Како и пред две години, „Ланксес Арена“ во Келн ќе биде домаќин на шпанскиот и македонскиот шампион. Во 2017 година одлуката за победникот падна во последните секунди и на голема среќа, финишот донесе хепи-енд за „црвено-црните“. 83790-ehfcl-rakomet-f4-keln-vardar-barcelona-03062017-polufinale-3510

Милосављев: Келн знаел да покаже дека не победуваат секогаш фаворитите!

Милосављев: Келн знаел да покаже дека не победуваат секогаш фаворитите!

Вардар полека се подготвува за Ф4 во Келн и полуфиналниот меч против силната Барселона, која влегува како фаворит во дуелот со „црвено-црните“. И покрај не така идеалната ситуација во Вардар, сепак постои позитивна атмосфера и надеж дека уште еднаш ќе успеат да ја поразат големата Барселона. Во интервју за ЕХФ, зборуваше голманот на Вардар, Дејан Милосављев

Милосављев: Хероите се раѓаат во тешки моменти, а јас не познавам поголеми од моите соиграчи!

Милосављев: Хероите се раѓаат во тешки моменти, а јас не познавам поголеми од моите соиграчи!

Шампионот во Лигата на шампионите од пред две години Вардар ги прави последните подготовки пред да отпатува во Келн. Таму ќе го чека Барселона која стоеше на патот на шампионската екипа од 2017 година. Голманот Дејан Милосављев накратко ја опиша изминатата сезона, која беше исклучително тешка за вардарци, и ја откри желбата на дебито на Ф4 турнирот

Милосављев: Моите соиграчи се најголемите херои кои ги знам

Милосављев: Моите соиграчи се најголемите херои кои ги знам

Дејан Милосављев го живее сонот, голманот на Вардар за прв пат ќе настапи на фајнл-фор турнир од Лигата на шампионите, неговата последна желба за оваа сезона е да стане шампион во Келн. Во интервју за официјалниот сајт на Лигата на шампионите, Дејан Милосављев ги споделува впечатоците од сезоната која полека завршува. 23-годишниот голман се покажа

Милосављев: Никогаш нема да го заборавам мечот со Пик Сегед, тоа беше повеќе од спорт!

Милосављев: Никогаш нема да го заборавам мечот со Пик Сегед, тоа беше повеќе од спорт!

Дејан Милосављев имаше фантастична сезона и веднаш ги придоби симпатиите на вардаровите фанови. Српскиот голман изјави дека сонува за трфеј во Лигата на шампиони, но никогаш нема да го заборави натпреварот против Пик Сегед. „Натпреварот против Пик Сегед никогаш нема да го заборавам. Нашите фанови ни приредија неверојатно доживување. Немам соодветни

Милосављев: Никогаш нема да го заборавам мечот со Пик Сегед, имам една голема желба за крај

Милосављев: Никогаш нема да го заборавам мечот со Пик Сегед, имам една голема желба за крај

Еден од клучните играчи на Вардар во оваа сезона дефинитивно е голманот Дејан Милосављев кој на фантастичен начин го замени легендарниот Арпад Штербик кој пак се врати во Веспрем. Милосављев од натпревар во натпревар ја одушевуваше скопската публика, но и ракометниот свет со своите страшни одбрани на голот на „црвено-црните“. Тој вели дека нема никаква

Милосављев: Сонувам за трофеј во ЛШ, а мечот со Пик Сегед никогаш нема да го заборавам

Милосављев: Сонувам за трофеј во ЛШ, а мечот со Пик Сегед никогаш нема да го заборавам

Дејан Милосављев на почетокот на сезоната имаше тешка задача да го замени легендарниот Арпад Штербик на голот на Вардар. Сепак, со одличните партии младиот српски голман по само неколку натпревари ги доби симпатиите од македонската публика. Тој во интервју за официјалниот веб портал на Лигата на шампионите, вели дека натпреварот против Пик Сегед во

Милосављев пред Келн: Моите соиграчи се најголемите херои!

Милосављев пред Келн: Моите соиграчи се најголемите херои!

За многу краток период уште на самиот старт на сезоната српскиот голман Милосављев се промовираше како прва опција на неговата позиција на „црвено-црните“. После заминувањето на Арпад Штербик, постоеше мало сомнение дека Вардар ќе биде „ослабен“ на голманското место, но Дејан Милосављев целосно го докажа спротивното. Еден од клучните играчи во тимот

Милосављев: Вистинските херои се раѓаат кога се соочуваат со тешки ситуации

Милосављев: Вистинските херои се раѓаат кога се соочуваат со тешки ситуации

Голманот Дејан Милосављев е еден од најзабележителните поединци во дресот на Вардар оваа сезона. Тој дојде на местото на Арпад Штербик и во целост ги оправда очекувањата на јавноста. Србинот открива како стигнал до ова ниво на кое што е. „Целиот тим, посебно тренерот на голманите Дејан Периќ, многу ми олеснија бидејќи поминаа многу време работејќи