притисни ентер »

Дончиќ израмни рекорд на Џордан, Далас го понижи Њу Орлеанс
Дончиќ израмни рекорд на Џордан, Далас го понижи Њу Орлеанс

Дончиќ израмни рекорд на Џордан, Далас го понижи Њу Орлеанс

Екипата на Далас Маверикс со поигра со Њу Орлеанс Пеликанс со 130-84 во првиот натпревар од вечерашната програма во НБА лигата. Клубот од Тексас беше доминантен, ги доби во своја полза сите четири периоди за 16 сезонско славје или поточно петта победа во низа. Со оглед на резултатот голем број на играчи добија шанса, но одново се издвои Лука Дончиќ

Дончиќ израмни рекорд на Мајкл Џордан!

Дончиќ израмни рекорд на Мајкл Џордан!

Кошаркарите на Далас забележаа нова победа во НБА лигата, откако славеа на дуелот против Њу Орлеанс со убедливи 130-84. Лука Дончиќ на вечерашниот меч го стигна Мајкл Џордан по бројот на натпревари едноподруго на кои еден кошаркар имал барем 20 поени и по пет скока и асистенции. Џордан и Дончиќ имаат по 18 меча, а 20-годишниот Словенец на следниот

Дончиќ фрла и цепелини „без гледање“

Дончиќ фрла и цепелини „без гледање“

Лука Дончиќ повторно имаше свое шоу при победата на Далас над Њу Орлеанс со преубедливи 130-84. Младиот Словенец го имаше потегот на натпреварот, откако со фантастична асистенција „без гледање“ му асистираше на Пауел за атрактивно забивање со „цепелин“. Дончиќ мина на теренот 26 минути, период во кој реализираше 29 поени, 9 асистенции и шест скокови

Дончиќ диригираше, Далас со 46 разлика го „растури“ Њу Орлеанс

Дончиќ диригираше, Далас со 46 разлика го „растури“ Њу Орлеанс

Кошаркарите на Далас Маверикс продолжуваат со фантастичните партии во НБА лигата оваа сезона. Во единствениот вечерашен натпревар од најквалитетното кошаркарско натпреварување на светот, тимот од Тексас запиша повеќе од убедлива победа пред својата публика, затоа што со 46 поени разлика го „растури“ Њу Орлеанс Пеликанс (130-84) Гостите, сили за надигрување

Лука Дончиќ вечерва изедначи НБА рекорд кој го држеше Мајк Џордан

Лука Дончиќ вечерва изедначи НБА рекорд кој го држеше Мајк Џордан

Словенецот доминира во најсилната кошаркарска лига на светот, испишува историја. Лука Дончиќ на вечерашниот меч на Далас маверикс против Њу Орлеанс пеликанс, го стигна Мајкл Џордан по бројот на натпревари едноподруго на кои еден кошаркар имал барем 20 поени и по пет скока и асистенции. Џордан и Дончиќ имаат по 18 меча, а 20-годишниот Словенец на следниот

Јокиќ недоволен за триумф на Денвер, Спарси ја добија драмата со Кингси

Јокиќ недоволен за триумф на Денвер, Спарси ја добија драмата со Кингси

Кошаркарите на Денвер Нагетс се поразени во Бостон од Селтикс со 108-95. Српскиот центар ноќеска имаше одличен меч со 30 поени, 10 скока и 4 асистенции. На другата страна Џејсон Тејтум мечот го заврши со 26 поени, 7 скока и 5 асистенции. Сакраменто Кингс пак испушти победа кај Сан Антонио. Спарси славеа во неизвесна завршница со 105-105. Мал беше придонесот

Одличен меч на Јокиќ, но Денвер загуби од Бостон

Одличен меч на Јокиќ, но Денвер загуби од Бостон

Никола Јокиќ ја одигра најдобрата партија оваа сезона но тоа не му помогна на Денвер да избегне пораз на гостувањето кај Бостон, загубија со 108:95. Никола Јокиќ ја одигра најдобрата партија оваа сезона но тоа не му помогна на Денвер да избегне пораз на гостувањето кај Бостон, загубија со 108:95. Никола Јокиќ со 30 поени и 10 скокови беше најдобар

Јокиќ недоволен за триумф на Денвер, Спарси ја добија драмата со Кингси

Јокиќ недоволен за триумф на Денвер, Спарси ја добија драмата со Кингси

Кошаркарите на Денвер Нагетс се поразени во Бостон од Селтикс со 108-95. Српскиот центар ноќеска имаше одличен меч со 30 поени, 10 скока и 4 асистенции. На другата страна Џејсон Тејтум мечот го заврши со 26 поени, 7 скока и 5 асистенции. Сакраменто Кингс пак испушти победа кај Сан Антонио. Спарси славеа во неизвесна завршница со 105-105. Мал беше придонесот

Каков тандем е ова – 70 поени против Портланд!

Каков тандем е ова – 70 поени против Портланд!

Минатонеделниот пораз од Далас беше момент на слабост на Лос Анџелес Лејкерс кој оттогаш врза три победи. Последната на гости кај Портланд со 113:136, на крилјата на Леброн Џејмс и Ентони Дејвис. Пеколниот тим на Лејкерс заедно реализира 70 поени или повеќе од половина на својата екипа, од кои 39 (со 9 скока) на Дејвис и 31 (со 8 асистенции и 7 скока)

Јокиќ недоволен за триумф на Денвер, Спарси ја добија драмата со Кингси

Јокиќ недоволен за триумф на Денвер, Спарси ја добија драмата со Кингси

Кошаркарите на Денвер Нагетс се поразени во Бостон од Селтикс со 108-95. Српскиот центар ноќеска имаше одличен меч со 30 поени, 10 скока и 4 асистенции. На другата страна Џејсон Тејтум мечот го заврши со 26 поени, 7 скока и 5 асистенции. Сакраменто Кингс пак испушти победа кај Сан Антонио. Спарси славеа во неизвесна завршница со 105-105. Мал беше придонесот