притисни ентер »

Металург во мрежата на „рибарите“
Металург во мрежата на „рибарите“

Металург во мрежата на „рибарите“

Охрид слави голема победа во плеј-офот, на домашен терен по голема драма го совлада Металург со 27-26. За домашниот тим ова беше втор триумф сезонава, на другата страна скопскиот состав го запиша вториот пораз. Охриѓани влегоа мотивирани во дуелот со фаворитот, на двапати имаа позитива од четири гола (9-5 и 14-10). На другата страна гостите играа под

Е.Пелистер не му прости на Т.Пролет, се врати на победите

Е.Пелистер не му прости на Т.Пролет, се врати на победите

Е.Пелистер стави крај на лошата серија. Битолчани ја оправдаа фаворитската улога против Т.Пролет, на домашен терен го совладаа со убедливи 26-17 (12-6) во рамките на плеј-офот, и останаа на второто место на табелата зад лидерот Вардар. Ракометарите на Е.Пелистер мечот го решија уште во првото полувреме, поведоа со 4-1 и 7-3, на полувремето позитивата

Е.Пелистер не му прости на Т.Пролет, се врати на победите

Е.Пелистер не му прости на Т.Пролет, се врати на победите

Е.Пелистер стави крај на лошата серија. Битолчани ја оправдаа фаворитската улога против Т.Пролет, на домашен терен го совладаа со убедливи 26-17 (12-6) во рамките на плеј-офот, и останаа на второто место на табелата зад лидерот Вардар. Ракометарите на Е.Пелистер мечот го решија уште во првото полувреме, поведоа со 4-1 и 7-3, на полувремето позитивата

Металург во мрежата на „рибарите“

Металург во мрежата на „рибарите“

Охрид слави голема победа во плеј-офот, на домашен терен по голема драма го совлада Металург со 27-26. За домашниот тим ова беше втор триумф сезонава, на другата страна скопскиот состав го запиша вториот пораз. Охриѓани влегоа мотивирани во дуелот со фаворитот, на двапати имаа позитива од четири гола (9-5 и 14-10). На другата страна гостите играа под

Охрид е нерешлива енигма за Металург: Скопјани го положија оружјето во градот под Самоиловите тврдини

Охрид е нерешлива енигма за Металург: Скопјани го положија оружјето во градот под Самоиловите тврдини

Екипата на Охрид славеше голема победа на дерби пресметката во плеј-офот од  ракометната Суперлига против тимот на Металург. Охриѓани во „Билјанини Извори“ беа подобри од фаворизираниот противник со резултат 27:26, а победата на домашниот тим ја донесе Денис Тот со гол постигнат во последната секунда од натпреварот. Охриѓани одиграа одлично во првото

Охрид го шокираше Металург

Охрид го шокираше Металург

Охрид го шокираше Металург Ракометарите на Охрид успеаја да го совлдаат скопски Металург со 27:26 во плеј-офот во машката ракометна Суперлига и остварија значајна победа во битката за позициите кои носат пласман во европските купови. Тот со шест гола беше и најефикасен во редовите на Охрид каде се истакнаа и Андоноски и Блажевски, додека кај Металург

По драматичната завршница – Охрид го сруши Металург во „Билјанини извори“

По драматичната завршница – Охрид го сруши Металург во „Билјанини извори“

Ракометарите на Охрид денеска остварија победа во пресметката против тимот на Металург во рамки на плеј-оф натпреварот во Суперлигата. На домашен терен, Охрид го пречека тимот на Металург и го победи со тесен резултат (27:26), а победата беше извојувана во самиот финиш од натпреварот, па затоа ќе биде од исклучителна важност за „рибарите“. На полувреме

Супер-драма во Охрид: Тот го скрши отпорот на Металург

Супер-драма во Охрид: Тот го скрши отпорот на Металург

Охрид забележа уште една значајна победа во борбата за излез во ракометна Европа откако избраниците на Раде Стојановиќ по голема битка славеа над Металург со 27-26. Денис Тот беше стрелец на победничкиот погодок во последните секунди од мечот, крунисувајќи го камбекот откако охриѓани се вратија од „минус три“ во последните десетина минути од натпреварот

Пролет во последните секунди го шокира Металург

Пролет во последните секунди го шокира Металург

Ракометарите на Охрид во супер неизвесна завршница успеаја да го совлдаат Металург со 27:26 во плеј-офот во Суперлигата и оствари значајна победа во битката за позициите кои носат пласман во европските купови. Првото полувреме им припадна на ракометарите на Охрид (15:12), но во вториот дел тимот од Автокоманда успеа да се врати во игра и на 10 минути

Охрид во последните секунди ја однесе понедата против Металург

Охрид во последните секунди ја однесе понедата против Металург

Охрид, 7. април 2021 (ОХРИДПРЕС) – Со гол постигнат на само 4 секунди до крајот, Охрид стигна до вредна победа против Металург од 27:26 (15:12) во рамките од натпреварот од четвртото коло на македонската Суперлига. Охрид беше подобрата екипа во првото полувреме. Домаќинот на денешната средба имаше континуирано водство, кое во два наврати изнесуваше