притисни ентер »

Седум години по смртта, Гоце Арнаудов го држи рекордот: 60 први места на фестивали
Седум години по смртта, Гоце Арнаудов го држи рекордот: 60 први места на фестивали

Седум години по смртта, Гоце Арнаудов го држи рекордот: 60 први места на фестивали

Денес се навршуваат седум години од смртта на фолк легендата Гоце Арнаудов. Голем број на хитовски песни на струмичанецот останаа врежани во македонската музичка историја, а освен по хитовите, тој е запаметен и по своите еуфорични настапи. Амбасадорот на македонската песна, кој имаше стотици настапи во странство за време на својот живот, зад себе остави

Легендите живеат вечно – 7 години без македонската музичка икона Гоце Арнаудов

Легендите живеат вечно – 7 години без македонската музичка икона Гоце Арнаудов

На денешен ден пред 7 години почина Гоце Арнаудов, едно од најголемите музички имиња во Македонија. Во 2011 година на 6 декември неговото тело, на 52-годишна возраст, се предаде и ја изгуби битката со ракот на белите дробови. Гоце Арнаудов почина во клиника во Франција каде и се лекуваше, а беше погребан во неговата родна Струмица. Најенергичниот пејач

На денешен ден: Почина Гоце Арнаудов

На денешен ден: Почина Гоце Арнаудов

На денешен ден (6 декември, 2011 година) на 52-годишна возраст починал Гоце Арнаудов , познат македонски пејач на народна музика. Во 1994 година на Фолк фест – Валандово ги освоил сите награди со песната „Дали чекаш стара мајчице“. Пет години бил прогласуван за најпопуларна личност на Македонија, а учествата на Фолк-фест Валандово му имаат донесено

Седум години без легендата Гоце Арнаудов

Седум години без легендата Гоце Арнаудов

На денешен ден пред 7 години, (6 декември 2011), Македонија се прости со најголемата фолк ѕвезда... со секогаш насмеаниот, пријателски расположен за песна и дружба и секогаш подготвен да им помогне на сите... Гоце Арнаудов. Неговите песни се пееја, се пејат и ќе се пејат, тој на секоја песна и…