притисни ентер »

Џафери: Иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за ратификација на Протоколот за НАТО треба ќе се поднесе до Владата
Џафери: Иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за ратификација на Протоколот за НАТО треба ќе се поднесе до Владата

Џафери: Иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за ратификација на Протоколот за НАТО треба ќе се поднесе до Владата

Владата, а не Собранието е надлежна за постапување по иницијативата на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, за ратификацијата на Протоколот за членство во НАТО, изјави попладнево претседателот на Собранието Талат Џафери. Владата, а не Собранието е надлежна за постапување по иницијативата на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата,

ВМРО-ДПМНЕ: Сакаме да се забрза ратификацијата на пристапниот протокол во НАТО

ВМРО-ДПМНЕ: Сакаме да се забрза ратификацијата на пристапниот протокол во НАТО

Спикерот на парламентот Џафери истакна дека согласно членот  60  алинеја 6 од собранискиот деловник  врз чија основа ВМРО ДПМНЕ ја доставило иницијативата , не се однесува на него туку на владата . ВМРО ДПМНЕ  денеска достави иницијатива која ја адресира до  собранискиот претседател, потпишан од 31 пратеник со која побараа од Џафери  да се обрати до

Села: Ратификувањето на протоколот за НАТО да се одржи на 11 декември

Села: Ратификувањето на протоколот за НАТО да се одржи на 11 декември

Ратификувањето на протоколот за членство во НАТО да се одржи на пленарната сесија на 11 декември за тој да не се искористи како причина за одложување на предвремените парламентарни избори, побара лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, на денешната прес-конференција. Ратификувањето на протоколот за членство во НАТО да се одржи на пленарната

Алијансата и ВМРО бараат Владата да предложи предлог-закон за ратификација на протоколот за членство во НАТО

Алијансата и ВМРО бараат Владата да предложи предлог-закон за ратификација на протоколот за членство во НАТО

ВМРО-ДПМНЕ официјално побара од Собранието да побара од Владата да предложи Закон за ратификација на Конечниот протокол за членство во НАТО. Според партијата на Христијан Мицкоски, власта се обидува да ги одложи предвремените парламентарни избори кои се договорени за 12 април со жртвување на членството во НАТО. Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин

Села: Ратификувањето на протоколот за НАТО да се одржи на 11 декември

Села: Ратификувањето на протоколот за НАТО да се одржи на 11 декември

Ратификувањето на протоколот за членство во НАТО да се одржи на пленарната сесија на 11 декември за тој да не се искористи како причина за одложување на предвремените парламентарни избори, побара лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, на денешната прес-конференција. „Денес е погоден момент да поднесеме барање до Владата и до сите политички

Села: Ратификувањето на протоколот за НАТО да се одржи на 11 декември

Села: Ратификувањето на протоколот за НАТО да се одржи на 11 декември

Ратификувањето на протоколот за членство во НАТО да се одржи на пленарната сесија на 11 декември, за да истиот не се искористи како причина за одложување на предвремените парламентарни избори, побара на денешната прес конференција, лидерот на Алијансата за Албанците, Зиадин Села. „Денес е време да поднесеме барање до владата и до сите политички партии

„Протоколот, пред распуштање на Собранието“, опозицијата обвинува: Власта го користи НАТО за да ги одложи изборите

„Протоколот, пред распуштање на Собранието“, опозицијата обвинува: Власта го користи НАТО за да ги одложи изборите

ВМРО-ДПМНЕ стравува дека власта се обидува да ги одложи изборите планирани за 12 април користејќи го како алиби членството на земјава во НАТО. Затоа, пратеникот од оваа партија, Никола Мицевски достави барање до Собранието да побара од Владата предлог закон за ратификација на Протоколот за членство во НАТО. Според него, ова е возможно иако Шпанија

Села: Ратификувањето на протоколот за НАТО да се одржи на 11 декември

Села: Ратификувањето на протоколот за НАТО да се одржи на 11 декември

Ратификувањето на протоколот за членство во НАТО да се одржи на пленарната сесија на 11 декември, за да истиот не се искористи како причина за одложување на предвремените парламентарни избори, побара на денешната прес конференција, лидерот на Алијансата за Албанците, Зиадин Села. „Денес е време да поднесеме барање до владата и до сите политички партии

Села: На 11 декември Собранието да го ратификува протоколот за членство во НАТО

Села: На 11 декември Собранието да го ратификува протоколот за членство во НАТО

Денес, лидерот на Алијансата за Албанците, Зиадин Села, на денешната прес-конференција најави дека Алијансата за Албанците, како политички субјект, бара ратификувањето на протоколот за членство во НАТО да се одржи на пленарната сесија на 11 декември, за да истиот не се искористи како причина за одложување на предвремените парламентарни избори. „Денес

СЕЛА СО ПРЕДЛОГ: На 11 декември Собранието да го ратификува протоколот за членство во НАТО

СЕЛА СО ПРЕДЛОГ: На 11 декември Собранието да го ратификува протоколот за членство во НАТО

Денес, лидерот на Алијансата за Албанците, Зиадин Села, на денешната прес-конференција најави дека Алијансата за Албанците, како политички субјект, бара ратификувањето на протоколот за членство во НАТО да се одржи на пленарната сесија на 11 декември, за да истиот не се искористи како причина за одложување на предвремените парламентарни избори. „Денес