притисни ентер »

Грција побара помош од ЕУ за гасење на пожарот на островот Евбеја
Грција побара помош од ЕУ за гасење на пожарот на островот Евбеја

Грција побара помош од ЕУ за гасење на пожарот на островот Евбеја

Грција упати барање до Европската служба за цивилна заштита за добивање помош во гасење на пожарот на островот Евбеја. Оттаму реагираа веднаш и кон Грција од Хрватска и Италија полетаа авиони канадери, изјавија од Генералната дирекција за цивилна заштита во ЕУ. Пожарот на островот избувна ноќеска, а утринава цела Атина беше покриена со густ чад и смог

Грција пак гори: Мицотакис го прекина одморот, пожари на Тасос и Евија

Грција пак гори: Мицотакис го прекина одморот, пожари на Тасос и Евија

Во Грција пак беснеат пожари. Огнената стихија зафати делови од Атина но и од островите Тасос и Евија. Во некои делови прогласена е вонредна состојба.Грција побара помош од Европската агенција за цивилна заштита а канадери за гаснење пожар испратија Хрватска и Италија. Премиерот Мицотакис го прекина одморот на Крит и се врати на работа во Атина.

Грција побара помош од ЕУ за гасење на пожарот на островот Евбеја

Грција побара помош од ЕУ за гасење на пожарот на островот Евбеја

Грција упати барање до Европската служба за цивилна заштита за добивање помош во гасење на пожарот на островот Евбеја. Оттаму реагираа веднаш и кон Грција од Хрватска и Италија полетаа авиони канадери, изјавија од Генералната дирекција за цивилна заштита во ЕУ. Пожарот на островот избувна ноќеска, а утринава цела Атина беше покриена со густ чад и смог

Грција повторно гори, пожар избувна на Тасос

Грција повторно гори, пожар избувна на Тасос

Loading Video... Пожар избувна  и на грчкиот остров Тасос, една од најпосетуваните туристички дестинации, пишуваат грчките медиуми. Пожарот е регистриран во реонот на Парадисос во југозападниот дел од островот. 56 пожарникари со 25 противпожарни возила работат на гаснење на пожарот. Засега ниту едно населено место не е погодено од пожарот, Во Грција,

Грција побара помош од ЕУ за гасење на пожарот на островот Евбеја

Грција побара помош од ЕУ за гасење на пожарот на островот Евбеја

Грција упати барање до Европската служба за цивилна заштита за добивање помош во гасење на пожарот на островот Евбеја. Оттаму реагираа веднаш и кон Грција од Хрватска и Италија полетаа авиони канадери, изјавија од Генералната дирекција за цивилна заштита во ЕУ. Пожарот на островот избувна ноќеска, а утринава цела Атина беше покриена со густ чад и смог

ГРЦИЈА ГОРИ: Грците бараат помош од ЕУ за гаснење на огнот

ГРЦИЈА ГОРИ: Грците бараат помош од ЕУ за гаснење на огнот

Соседна Грција бара помош од ЕУ за гасење на пожарот на Евија. Пожарот на островот избувна ноќеска, а утринава цела Атина беше покриена со густ чад. Грција испрати барање до Европската служба за цивилна заштита за добивање помош во гасење на пожарот на островот Евија. Оттаму реагираа веднаш и кон Грција од Хрватска и Италија полетаа авиони канадери,

Грција бара помош од ЕУ за гасење на пожарот на Евија

Грција бара помош од ЕУ за гасење на пожарот на Евија

Евакуирани се жителите на селата Кондодеспоти, Макримали, Ставрос и Платана, како и манастирот „Панагија Макрималис“. Грција упати барање до Европската служба за цивилна заштита за добивање помош во гасење на пожарот на островот Евбеја. Оттаму реагираа веднаш и кон Грција од Хрватска и Италија полетаа авиони канадери, изјавија од Генералната дирекција

Грција бара помош од ЕУ за гасење на пожарот на островот Евбеја

Грција бара помош од ЕУ за гасење на пожарот на островот Евбеја

Грција упати барање до Европската служба за цивилна заштита за добивање помош во гасење на пожарот на островот Евбеја. Оттаму реагираа веднаш и кон Грција од Хрватска и Италија полетаа авиони канадери, изјавија од Генералната дирекција за цивилна заштита во ЕУ. Пожарот на островот избувна ноќеска, а утринава цела Атина беше покриена со густ чад и смог

Грција побара помош од ЕУ за гасење на пожарот на островот Евбеја

Грција побара помош од ЕУ за гасење на пожарот на островот Евбеја

Грција упати барање до Европската служба за цивилна заштита за добивање помош во гасење на пожарот на островот Евбеја. Оттаму реагираа веднаш и кон Грција од Хрватска и Италија полетаа авиони канадери, изјавија од Генералната дирекција за цивилна заштита во ЕУ. Пожарот на островот избувна ноќеска, а утринава цела Атина беше покриена со густ чад и смог

Огромен пожар на остров во близина на Атина , градот обвиен со чад

Огромен пожар на остров во близина на Атина , градот обвиен со чад

Пожарите избувнаа во четири региони во Грција ,а последните три дена биле гасени дури 182 шумски пожари. Вкупно 227 пожарникари , пет хеликоптери и шест канадери се борат со огнот на островот Еубеа , каде е евакуиран и стар манастир. Густиот чад ја обви и Атина , оддалечена 11 километри од островот. Евакуирани се жителите од селата Контодеспоти и Макримали