притисни ентер »

Формула 1, „Ред Бул“ претрпува големи загуби
Формула 1, „Ред Бул“ претрпува големи загуби

Формула 1, „Ред Бул“ претрпува големи загуби

Тимот на Ред Бул претрпе големи финансиски загуби поради одложување на првите седум трки во новата сезона во Формула 1. Советникот на австрискиот тим, Хелмут Марко соопшти дека Ред Бул претрпел голем финансиски шок. „Сите екипи изгубија поради одложување на трките, а ние имаме загуби од 100 милиони евра“, изјави меѓу другото советникот на тимот. Во

Ред Бул загуби вртоглава сума поради одложувањето на стартот од сезоната

Ред Бул загуби вртоглава сума поради одложувањето на стартот од сезоната

Екипата на Ред Бул забележа голема финансиска загуба поради одложувањето на првите пет трки во Формула 1 шампионатот. Коронавирусот зеде замав во Европа, а имун не остана и спортот. Советникот на австрискиот тим, Хелмут Марко, откри дека „биковите“ претрпеле голем удар. „Сите тимови имаат загуби поради одложениот старт. Ние претрпевме загуби од 100

Паничен повик во Ред Бул: Мислам дека сум инфициран со КОВИД19

Паничен повик во Ред Бул: Мислам дека сум инфициран со КОВИД19

Шефот на Ф1 тимот Ред Бул, Хелмут Марко, истакна дека пред некој ден добил повик од нивниот возач Макс Верстапен, кој бил испаничен поради КОВИД19. Корона вирусот кој немилосрдно се шири насекаде во светот, не избира место и време, па ни луѓе, без разлика дали тоа биле спортисти или не. Марко открива дека добил повик во кој почувствувал паника на Верстапен,

Календарот во Formula 1 се крати, одложен почетокот во Баку

Календарот во Formula 1 се крати, одложен почетокот во Баку

Пандемијата на коронавирусот направи сериозен проблем во Formula 1, откако голем број на трки се одложија или откажаа, а сега е поместен и почетокот на сезоната Имуни на оваа ситуација не се ниту раководните лица на Formula 1. Имено, до сега требаше веќе да се одржат две трки во новата сезона од најбрзиот циркус на планетата, но не само што немаше

ОФИЦИЈАЛНО: Одложенa и ГН на Азербејџан!

ОФИЦИЈАЛНО: Одложенa и ГН на Азербејџан!

Почетокот на новата сезона во Formula 1 повторно се одложи. Имаше надеж дека Светскиот шампионат може да започне на 7 јуни во главниот град на Азербејџан, но организаторите вчера објавија дека трката е одложена. Со оглед дека нема индикации за смирување на кризата предизвикана од коронавирусот, промотерите на трките во Баку заклучиле дека нема смисла

Повторно е одложен стартот на Ф1 сезоната

Повторно е одложен стартот на Ф1 сезоната

Париз, 24. март 2020 (ОХРИДПРЕС) – Првенството во Формула 1 нема да започне со трката за Големата награда на Азербејџан. Според календарот трката низ улиците на Баку требаше да се вози на 7 јуни. Формула 1 досега ги одложи или откажа трките во Австралија, Бахреин, Вијетнам, Кина, Холандија, Шпанија, Монте Карло. Според информациите од Ф1 постои можност

Одложена е трката за ГН на Азербејџан

Одложена е трката за ГН на Азербејџан

Формула 1 има големи маки, откако Коронавирусот направи општ хаос околу одржувањето на трките. Сезоната требаше оваа сезона да почне пред осум дена во Мелбурн, но  оваа трка не се одржа, а се одложени  уште неколку Гран при трки. Последна во оваа низа е трката за Големата награда на Азербеџан, која беше закажана на 7 јуни. Organisers of the Azerbaijan