притисни ентер »

СКРОМНИОТ МЕКИЌ: Важни се победите на тимот, не мојот трипл-дабл
СКРОМНИОТ МЕКИЌ: Важни се победите на тимот, не мојот трипл-дабл

СКРОМНИОТ МЕКИЌ: Важни се победите на тимот, не мојот трипл-дабл

Веднаш најде ангажман, по колапсот на АВ Охрид. Репрезентативецот на Македонија, од сезонава член на Пелистер го скрши мразот и стана прв играч оваа сезона кој остварил трипл-дабл во домашното првенство. Тоа му успеа во дуелот со вториот тим на неговиот поранешен клуб МЗТ Скопје, на кој не беше ни во стартната петорка. Достигнување за гордост на секој

Мекиќ со супер партија влезе во одбрано македонско друштво

Мекиќ со супер партија влезе во одбрано македонско друштво

Екипата на Пелистер како гостин славеше на гостувањето кај МЗТ Скопје Уни Банка со 86-77 во последниот меч од осмото коло од првата македонска лига. Ова беше дуел во кој поранешниот играч на „штрковите“, Адем Мекиќ дојде до учинок за историја, односно влезе во одбрано друштво со трипл-дабл ефект. Македонскиот репрезентативец реализраше  21 поен, 12

Трипл-дабл на Мекиќ во триумфот на Пелистер

Трипл-дабл на Мекиќ во триумфот на Пелистер

Пелистер триумфираше на гостувањето против вториот тим на МЗТ Скопје со резултат 77-86, во последниот натпревар од осмото коло во кошаркарскиот шампионат. Мечот се одигра со задоцнување поради настапот на младите „металци“ на јуниорскиот турнир од АБА-лигата во Задар, каде македонскиот тим за малку не обезбеди учество на завршниот турнир. Во главна

Репрезентативецот Мекиќ стана петти кошаркар со трипл-дабл ефект во Македонија

Репрезентативецот Мекиќ стана петти кошаркар со трипл-дабл ефект во Македонија

Екипата на Пелистер лесно ги совлада младите кошаркари на МЗТ Скопје УНИ Банка (86-77) во денешниот последен меч од 8. коло, кој ќе остане запаметен по учинокот на репрезентативецот Адем Мекиќ, кој средбата ја заврши со двоцифрен ефект во дури три статистички категории. Поранешниот „металец“ со тоа стана само петтиот кошаркар во Македонија кому му

Мекиќ се запиша во историјата на македонската кошарка

Мекиќ се запиша во историјата на македонската кошарка

Македонскиот репрезентативец е апсолутен херој на осмото коло од Првата кошаркарска лига. Во последниот меч од овој круг, Пелистер победи како гостин кај МЗТ 2 со 77:86, а Адем Мекиќ оствари трипл-дабл и влезе во одбраното друштво македонско кошаркари на кои им успеало тоа. За 23 минути на теренот тој постигна 21 поен, 12 скока и 11 асистенции за индекс

Адем Мекиќ стана седми Македонец кој направил трипл-дабл

Адем Мекиќ стана седми Македонец кој направил трипл-дабл

Ваквите игри на поединци во македонското кошаркарско првенство се многу ретки. Адем Мекиќ, кошаркарот на Пелистер, на денешниот натпревар против МЗТ Уни банка, имаше 21 поен, 12 скока и 11 асистенции, и тоа само за 23 и пол минути игра, правејќи го својот прв трипл-даблл во кариерата. Мекиќ, кој е поранешен член на МЗТ, против вториот тим на неговиот

Мекиќ со трипл-дабл го урна МЗТ Уни банка

Мекиќ со трипл-дабл го урна МЗТ Уни банка

Скопје, 4 декември 2019 (МИА) – Пелистер го победи вториот тим на МЗТ Скопје, кој во првата лига настапува под името МЗТ Уни банка, со 86:77, во последниот натпревар од осмото коло. На оваа средба во „Јане Сандански“, се случи нешто што ретко се гледа на терените кај нас, а тоа е еден кошаркар да има двоцифрен број на поени, скокови и асистенции. Овојпат

Мекиќ стана „ТРИПЛ-ДАБЛ“ мајстор, Пелистер лесно триумфира во Аеродром

Мекиќ стана „ТРИПЛ-ДАБЛ“ мајстор, Пелистер лесно триумфира во Аеродром

Пелистер прокнижи нови бодови во кошаркарската Прва лига и на гостински терен во Аеродром, славеше над МЗТ Скопје Уни Банка (77-86) во рамки на осмото коло од шампионатот. Битолчани важеа за фаворити, а домашните даваа отпор еден период. Останатиот дел од натпреварот во целост им припадна на „зелените“, кои успеаја да изградат висока разлика и да го

Мекиќ со трипл-дабл, Пелистер рутински го совлада МЗТ Скопје Уни Банка

Мекиќ со трипл-дабл, Пелистер рутински го совлада МЗТ Скопје Уни Банка

Младиот тим на МЗТ Скопје сеуште е без победа во дебитанскиот настап во елитното македонско кошаркарско друштво. „Штрковите“ на домашен паркет беа совладани од Пелистер  во последниот меч од осмото коло во Првата лига. Дуелот го одбележа македонскиот репрезнетативец Адем Мекиќ, кој дојде до „трипл-дабл“ и застана рамо до рамо со кошаркари како Самарџиски,