притисни ентер »

Најстариот фудбалер во светот е „бесмртен“, на 52 години ќе игра уште една сезона!
Најстариот фудбалер во светот е „бесмртен“, на 52 години ќе игра уште една сезона!

Најстариот фудбалер во светот е „бесмртен“, на 52 години ќе игра уште една сезона!

Најстариот светски фудбалер Казујоши Миура нема намера да ги закачи копачките на клин и потпиша нов договор иако е пред својот 52. роденден. Миура, кој настапува за јапонскиот второлигаш Јокохама, реши да ја продолжи фудбалската авантура и да се согласи на нов договор според кој ќе игра активно и во претстојната сезона. Миура е најстариот активен фудбалер,

Овој човек е вистинско чудо: Има 52 години и сеуште професионално игра фудбал – Јапонската легенда и најстариот фудбалер во светот

Овој човек е вистинско чудо: Има 52 години и сеуште професионално игра фудбал – Јапонската легенда и најстариот фудбалер во светот

Легендата на јапонскиот фудбал и 52-годишниот Казијоши Миура го продолжи договорот со Јокохама. Миура очигледно не сака во пензија. Реши да ја одигра и 34-та професионална сезона. Казијоши е роден во 1967 година. Уште како дете се заљубил во фудбалот, а на шест години започнал да игра во локалниот клуб. Кога наполнил 15 години решил да го напушти школото

Неверојатната приказна од Јапонија продолжува: 51 годишниот Миура го продолжи договорот со Јокохама

Неверојатната приказна од Јапонија продолжува: 51 годишниот Миура го продолжи договорот со Јокохама

Во 2017 година 50 годишниот Казујоши Миура го обиколи светот откако постигна погодок на натпреварот против Тесоакусату и со тоа стана најстариот професионален фудбалер кој постигнал погодок. Сега, Миура повторно е во центарот на вниманието затоа што го продолжи договорот со својот тим, Јокохама на уште една година и ќе игра активен фудбал и во неговата

Јапонска легенда со 52 години и сезонава ќе им биде ривал на браќата Бабунски!

Јапонска легенда со 52 години и сезонава ќе им биде ривал на браќата Бабунски!

Казујоши Миура на 26 февруари ќе наполни 52 години, но тоа што влезе во шестата деценија од животот, не му смета да игра професионално фудбал, па го продолжи договорот со Јокохама, актуелниот второлигаш во кој игра од 2005 година. „Кралот Казу“ е прекарот на 52-годишниот Миура кој е најстариот професионален фудбалер во моментов. И годините не му се