притисни ентер »

Дагур Сигурдсон: Европските репрезентации се многу посилни од нас
Дагур Сигурдсон: Европските репрезентации се многу посилни од нас

Дагур Сигурдсон: Европските репрезентации се многу посилни од нас

Исланѓанецот Дагур Сигурдсон ја предводи Јапонија на СП во Германија и е еден од најсилните адути на оваа азиска селекција на ракометниот Мундијал на кој главниот збор вообичаено го имаат европските великани. Јапонија е првиот денешен противник на Македонија во групата Б во Минхен. За Јапонците ова ќе биде и прв голем ракометен натпревар во „Олимпијахале“

Македонија го почнува СП – ќе се бара само триумф против Јапонија!

Македонија го почнува СП – ќе се бара само триумф против Јапонија!

Македонија денеска го почнува ракометното Светско првенство (СП) против Јапонија, која е една од најдобрите азиски репрезентации, но на нас ни оди против Азијците бидејќи досега имаме четири победи во четири меча против нив. Сепак, нашата селекција влегува со значително подмладена екипа, но и со доволно искуство во првиот тим, каде што ќе бидат Кире

Во 15 и 30 часот сите да навиваме за Македонија

Во 15 и 30 часот сите да навиваме за Македонија

Македонската ракометна репрезентација во 15 и 30 часот го игра првиот натпревар од Светското првенство. Противник ни е Јапонија, селекција против која не би смееле да имаме проблеми. Македонија не знае за пораз на отворање на шампионат па очекуваме така да биде и денеска. Македонија на ова првенство има комбиниран тим од млади и искусни ракометари

Класата е вечна: Лазаров и Наѓ се единствените што играле на СП пред 20 години!

Класата е вечна: Лазаров и Наѓ се единствените што играле на СП пред 20 години!

Вчера започна Светското првенство во Минхен, а во текот на денешниот ден македонската репрезентација ќе го одигра првиот натпревар против азискиот претставник Јапонија. Ова е шести настап за нашата селекција на Мундијалите, а првиот беше пред 20 години, кога Македонија беше дел од СП во Египет 1999 година. Тогаш во ростерот беше и нашиот капитен Кире

Лазаров: Червар направи многу за Мак-ракометот, ќе биде запишан во историјата

Лазаров: Червар направи многу за Мак-ракометот, ќе биде запишан во историјата

Македонската ракометна репрезентација попладнево ќе го одигра првиот меч на 26.Светско првенство. Јапонија ќе биде првиот противник на Македонија во Минхен. Натпреварот ќе започне во 15:30 часот. Македонија, во Данска и Германија, шест пат ќе настапи на светските шампионати. Капитенот Кире Лазаров е единствениот во репрезентацијата што играл на сите

Македонија 10 години не загубила на отворање на СП

Македонија 10 години не загубила на отворање на СП

ЕКИПА во Минхен, Стеван Цаневски Првиот натпревар секогаш е меѓу најзначајните на големите натпреварувања, но историјата вели дека македонските ракометари вообичаено добро се снаоѓаат на премиерите од светските шампионати. Традицијата вели дека Македонија секогаш во првото коло се среќавала со неевропски селекции, а на досегашните пет „премиери“ нашите

Почнува еуфоријата: Снежна поддршка за македонските ракометари

Почнува еуфоријата: Снежна поддршка за македонските ракометари

ИЗВОР Скопје24 | јануари 11, 2019 Почнува еуфоријата во очекување на стартот на настапите на ракометната репрезентација на Македонија на Светското првенство во Германија. Македонските фанови кои се во Минхен веќе се загреваат во очекување на дуелот со Јапонија кој стартува од 15:30 часот, но очигледно повеќе од загреани се и сите искрени македонски

Сигурдсон: Европските репрезентации од нашата група се многу посилни од нас!

Сигурдсон: Европските репрезентации од нашата група се многу посилни од нас!

Денеска од 15 часот и 30 минути Македонската ракометна репрезентација ќе го стартува СП во Данска и Германија. Противник на “црвено-жолтите” ќе биде селекцијата на Јапонија на чие чело се неоѓа познато европско тренерско име, поранешниот селектор на Германија, Дагур Сигурдсон. Двете репрезентации во Германија пристигнаа со различни цели, а целта на

Македонија нема пораз од азиска селекција а само еднаш е поразена на отварање на Мундијалите

Македонија нема пораз од азиска селекција а само еднаш е поразена на отварање на Мундијалите

Македонската ракометна репрезентација нема пораз од азиска селекција на  натпревари со официјален карактер. За воља на вистината немаме одиграно многу натпревари со слекции од Азија, досега само три и на сите три сме победиле, против Саудиска Арабија, Иран и Јужна Кореа. Јапонија е четврта азиска селекција со која се среќаваме на Мундијалите  и Македонија

ПОПЛАДНЕВО: Со Кире Лазаров ќе ја напаѓаме Јапонија

ПОПЛАДНЕВО: Со Кире Лазаров ќе ја напаѓаме Јапонија

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Раул Гонзалез одлучи со кои шеснаесетмина ќе се обиде да ги освои првите бодови на Светското првенство. Македонија попладне со почеток од 15 часот и 30 минути во Минхен се среќава со Јапонија во првиот меч од Б-групата. Селекторот Раул за овој натпревар ќе смета на: Борко Ристовски, Никола Митревски